28. Uluslararası Doha Kitap Fuarı ve TBYM Heyetinden Yoğun Temaslar

28. Uluslararası Doha Kitap Fuarının açılışı, Katar'ın başkenti Doha'daki Fuar ve Kongre Sarayı'nda 29 Kasım Çarşamba günü gerçekleştirildi.
 
Katar Kültür Bakanı Salah bin Ganim Al Ali tarafından yapılan fuarın açılış töreninde Başbakanlık Müşaviri Mustafa Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Türkiye Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Başkan Yardımcısı Yahya Özen ve İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Mehmet Aykaç’ın yanı sıra Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Tayfur Esen, TBYM Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Dr. Muhammed Hamidullah Ağırakça, Basın Yayın Birliği Başkan Yardımcısı Mustafa Doğru ve Türk yayıncılar da yer aldı.
 
Bu yıl "Bilinçli Topluma Doğru" temasıyla ziyaretçilere kapılarını açan 28. Uluslararası Doha Kitap Fuarı’na aralarında Türkiye'nin de olduğu 29 ülkeden 355 yayınevi katıldı.


 
120 metrekarelik Türkiye Ulusal standında, bakanlığın davetlisi olarak bulunan 6 yayınevi de telif alış verişi yapmak için temsil edildi. Açılışı müteakip Katar Kültür Bakanı Salah bin Ganim Al Ali ve beraberindeki heyet Türkiye Ulusal Standını ziyaret ederek nezaket ziyaretinde bulundu. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy heyete hediyeler takdim ederek teşekkürlerini iletti.Doha kitap fuarına Türkiye Ulusal Standı dışında müstakil stantlarıyla Türkiye’den katılım gösteren yayınevleri arasında İbn Haldun Üniversitesi de yer aldı.
 
2015 yılındaki onur konukluğu sonrası iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin artırılmasının hedeflendiği Doha Kitap Fuarı, bu yıl da verimli görüşmelere ev sahipliği yaptı. Resmi ve sivil görüşmelerin yanı sıra telif görüşmeleri gerçekleştirildi.


 
Türk heyeti, fuar süresince önceden planlamış olan etkinlik, görüşme ve ziyaretlerde bulundu.
 
Katar Yazarlar Birliği Ziyareti
 
Yeni kurulmuş olan Katar Yazarlar Birliği standı ve Başkanı İbrahim Alsada, Türk heyeti tarafından ziyaret edildi. Ziyarette karşılıklı yapılabilecek çalışmalara ve Uluslararası İstanbul 3. Yayımcı Profesyonel Buluşmaları (Fellowship) programına Katarlı yayıncıların davet edilmesi hususuna değinildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy’un yanı sıra Başbakanlık Müşaviri Mustafa Şahin,  İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk’ün de katıldığı ziyarette, Katar Yazarlar Birliğinin çalışmaları hakkında bilgi alındı.


 
Katar Kültür Bakanıyla Görüşme
 
Katar Kültür ve Spor Bakanı Salah b. Ghanim Al Ali, TBYM Başkanı Tayfur Esen ve Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu’yla bir araya geldi.Yapılan görüşmede Türkiye ile Katar arasında imzalanan Kültürel İşbirliği Anlaşmasının geliştirilmesi, her iki ülke yayımcılarının yapabileceği ortak işbirliği anlaşmaları ve tercüme hareketlerinin karşılıklı desteklenmesi konuları ele alındı. Katar’ın Ulusal standla CNR kitap fuarında yer alması da gündem konuları arasında yer aldı.


 
Arap Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri ve aynı zamanda Hamad b. Khalifa Üniversitesi Yayım Müdürü olan Bachar Chebaro’nun da yer aldığı toplantı sonrası Türkiye Ulusal Standı ziyaret edilerek fuar nedeniyle Doha’da bulunan Türk yayıncılarla birlikte fotoğraf çektirildi.


 
Hamad b. Khalifa Üniversitesi Ziyareti
 
TBYM heyeti, Katar Hamad b. Khalifa Üniversitesi Rektörü Dr. Ahmad M. Hasnah’a makamında ziyaret gerçekleştirdi. TBYM Başkanı Tayfur Esen, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Yahya Özen ve TBYM Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Dr. Muhammed Hamidullah Ağırakça’nın yer aldığı heyete, Arap Yayıncılar Birliği Genel Sekreteri ve aynı zamanda Hamad b. Khalifa Üniversitesi Yayım Müdürü olan Bachar Chebaro da eşlik etti.


 


Rektör Dr. Ahmad M. Hasnah’a, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin çalışmalarının yanı sıra 09-11 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak olan Uluslararası İstanbul 3. Yayımcı Profesyonel Buluşmaları (Fellowship) Programı hakkında bilgi verildi. TBYM üyesi olan üniversitelerden bahsedilerek tecrübe paylaşımı ve ortak programlar düzenlenmesinin sağlayacağı faydalara değinildi. Katar Hamad b. Khalifa Üniversitesi’nin 5. Uluslararası CNR Kitap Fuarına katılımı, ne tür etkinlikler gerçekleştirebileceği ve ortak yapılabilecek projeler üzerinde duruldu.


 
Atölye Çalışmaları
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 28. Uluslararası Doha Kitap Fuarı kapsamında Arapça-Türkçe, Türkçe-Arapça tercüme atölyeleri düzenlendi. Kırıkkale Üniversitesi, Ankara Üniversitesi ve Gazi Üniversitesinden gelen akademisyenlerin yanı sıra Ürdün Yermük Üniversitesi ve TRT Arapça dil uzmanlarının da katıldığı tercüme atölyelerinde Türkçeden Arapçaya ve Arapçadan Türkçeye yapılan kitap tercümelerinin zorlukları ve çözüm yolları üzerinde duruldu.


 
Irak ve Ürdün Yayıncılar Birliği Başkanlarıyla Görüşmeler
 
Heyet, Irak Yayımcılar Meslek Birliği Başkan Yardımcısı Dr. Isam Alkawaz ile de bir görüşme gerçekleştirdi. Başkan Yardımcısı Alkawaz, Bağdat 2018 kitap fuarı hakkında bilgi vererek Mart 2018’de yapılacak olan fuara Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu ve TBYM Başkanı Tayfur Esen’i davet etti.


 
Ürdün Yayıncılar Birliği Başkanı Fathi Khalil Al Bess ile de yapılan görüşmede İstanbul 3. Yayımcı Profesyonel Buluşmaları (Fellowship) programı, CNR kitap fuarı Arapça yayınlar bölümü ve Ürdün kitap fuarı gibi konular ele alındı.
 
Son Aljazeera TV Kanalına bir röportaj veren TBYM Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı Dr. Muhammed Hamidullah Ağırakça, Türkiye standı ve yapılan çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.


 
 
 

05.12.2017
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü