Frankfurt Kitap Fuarında Yoğun Temas ve Kültürel Diplomasi Trafiği

Bu yıl 69.su düzenlenen Frankfurt Kitap Fuarına Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM)’ne üye birçok yayıncı katılırken Yönetim Kurulu üyeleri de yoğun görüşme programını gerçekleştirdiler. 2018 Mart ayında 5. CNR Uluslararası Kitap Fuarı kapsamında TBYM’nin tertip edeceği “İstanbul 3. Uluslararası Profesyonel Buluşmaları” (Fellowship) programı için Frankfurt’ta çok sayıda temaslar kurulurken Avrupa, Amerika, Afrika, Asya ve Avustralya’dan yayıncı birlikleri ile birebir görüşmeler gerçekleştirildi.


 
Birlik Başkanı Tayfur Esen, Yönetim Kurulu üyeleri Akif Pamuk ve Murat Daoudov ülke stantlarını ziyaret ederek yabancı birliklerin yöneticileri ve temsilcileri ile tanıştı ve İstanbul 3. Uluslararası Profesyonel Buluşmaları hakkında bilgilendirme yaptı.Gürcistan, Slovenya, Litvanya, Ukrayna, Bulgaristan, Fas, Katar, Suudi Arabistan, İran, Moğolistan, Endonezya, Avustralya ile İsviçre, Belçika ve Kanada’nın Fransızca konuşan bölgelerinin yayıncı birlikleri, Arap Yayıncılar Birliği ve birçok ülkeden yayınevleri ile birebir müzakereler yapıldı.


 
İstanbul’u telif marketi haline getirmeyi hedefleyen İstanbul 3. Uluslararası Profesyonel Buluşmalarına başvurular, TBYM tarafından hazırlanarak yakında devreye girecek web platformu üzerinden alınacak. Başvuruda bulunan yayıncılar içinden 50 ülkeyi temsil edecek yayıncılar seçilerek İstanbul’a davet edilecek.


 
İstanbul 3. Uluslararası Profesyonel Buluşmaları kapsamında CNR Kitap Fuarı süresince birçok ikili görüşme, toplantı ve kültürel programlar planlanıyor. Böylece Türkiye ile yakın ve uzak coğrafyalar arasında yayıncılık sektörü üzerinden kültür köprülerinin kurulması ve pekiştirilmesi hedefleniyor.TBYM’nin bu önemli kültürel ve ticari diplomasi çabasına başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Kalkınma Ajansı, Yunus Emre Enstitüsü, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı gibi birçok kamu kurumu maddi ve manevi destek veriyor.   


 
TBYM üyesi yayınevlerinin de dahil olduğu yayıncılar, gerek Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açılan Türkiye Ulusal standında gerekse özel katılımla yer aldıkları standlarında yayınlarını sergileyerek telif alış verişinde bulundular ve yoğun ziyaretçi ilgisi ile karşılaştılar. TBYM’nin bu tür uluslararası platformlarda Türk yayıncılığını tanıtma çabası önümüzdeki Şarja, Doha, Beyrut ve Londra fuarlarında da devam edecek. 


 

18.10.2017
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü