Güvenlikli Villaya Korsan Operasyonu

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü Küçükçekmece’de korsan Kitap üreten bir işyerine baskın düzenlendi. Baskında kitap üretiminde kullanılan çok sayıda makine ele geçirilirken, 1 kişi gözaltına alındı.

Operasyon kapsamında 01 Şubat pazar akşamı yapılan baskında 60 bin adet kitap forması, 2 bin adet kapak, 5 adet metal kalıp, 2 adet matbaa makinesi, 1 adet kapak takma makinesi, 1 adet kırma makinesi, 1 adet tozlama makinesi, 1 adet ofset basma makinesi, 1 adet kalıp yıkama makinesi ele geçirildi.
                
Operasyonda A.S. (40) isimli şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüpheli emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.


 
02 Şubat pazartesi günü ise, Birliğimiz Avcılar, Büyükçekmece, Başakşehir ve Kumburgaz olmak üzere dört ayrı adrese de baskın düzenledi. Adreslerden biri Büyükçekmece’de bulunan bir villa oldu. Güvenlik sisteminin de olduğu villaya yapılan baskında, 16 bin 400 adet korsan kitap ve sahte bandrol ele geçirildi. Villayı depo ve korsan kitap üretim merkezi olarak kullanan 1 kişi ise gözaltına alındı.Başakşehir adresinde yapılan baskında ise 130 bin sahte bandrol, 10 bin 500 kitap, 24 bin 900 kitap kapağı, 175 rulo halinde aydınger ve 100 adet metal kalıp ele geçirildi.


 
Eş zamanlı baskının son adresi olan Avcılar’da yapılan aramalarda 7 bin adet korsan kitap ele geçirildi. Operasyonda T. Ç. isimli şahıs gözaltına alındı.Sahte bandrol ile orijinal bandrol arasındaki farkların neler olduğu yönünde kamuoyunun bilgilendirilmesi gerekliliğine vurgu yapan TBYM Genel Sekreteri Av. Melahat Boran, böylelikle kitap okurunun istemeden de olsa korsan kitap almasının önüne geçilebileceğini dile getirdi. Av. Boran konuşmasında son aylarda yapılan baskınlarda sahte bandrol ele geçirildiğini, bu ciddi sorunu yetkililere bildireceklerini ve konunun takipçisi olacaklarını ifade etti. Sahte bandrolün bu kadar kolay ve çok üretilebilmesinin büyük bir tehlike olduğunu kaydeden Boran, bandrol uygulamasının korsan satışı engellemek için getirildiğini ve bandrolün sahtesinin piyasada dolaşıyor olmasının ise kaygı verici olduğuna dikkat çekti.


 
Av. Melahat Boran sözlerinin devamında şunları söyledi: “Ayrıca iş yerleri ve sanayi bölgeleri dışında tramvay ve metro duraklarına yakın, mahalle arası evlerin, apartman dairelerinin ve villaların dahi korsan kitap deposu olarak kullanılmaya başladığını görüyoruz. Bu ise Birliğimizin korsanla etkili mücadelesi sonucu korsancıların şekil değiştirdiğini ve yeni arayışlar peşinde olduğunu göstermektedir. İstedikleri kadar güvenlikli lüks villalara korsan kitapları saklasınlar, emniyet mensuplarının ve Birliğimizin fedakar çalışmaları sonucunda suçun işlendiği her yere baskınların yapılacağı ortaya konulmuştur.   


 
Basında Yer Alan Haberin Linkleri:
http://www.milliyet.com.tr/kucukcekmece-de-korsan-kitap-operasyonu-istanbul-yerelhaber-602678/
http://www.yenisafak.com.tr/gundem/kucukcekmecede-korsan-kitap-operasyonu-2072682
http://www.haber7.com/polisiye-vakalar/haber/1287839-kucukcekmecede-korsan-kitap-operasyonu
http://www.dha.com.tr/en-son-haber-kucukcekmecede-korsan-kitap-operasyonu-son-dakika-haberleri_862591.html
http://www.aekspres.com/haber/kucukcekmecedekorsankitapoperasyonu-71252.html
http://www.gercekgundem.com/istanbul/101911/kucukcekmecede-korsan-kitap-operasyonu
http://www.haberdar.com.tr/asayis/kucukcekmecede-korsan-kitap-operasyonu-h33275.html
http://www.bursamarmara.com/kucukcekmecede-korsan-kitap-operasyonu/
http://www.milliyet.com.tr/villaya-korsan-kitap-baskini-istanbul-yerelhaber-604876/
http://www.sozcu.com.tr/2015/gunun-icinden/villaya-korsan-kitap-baskini-732980/
http://www.iha.com.tr/video-villaya-korsan-kitap-baskini-51110/
http://www.haberturk.com/gundem/haber/1038966-villaya-korsan-operasyonu
http://www.hurriyet.com.tr/kelebek/keyif/28124337.asp
http://www.sabah.com.tr/yasam/2015/02/05/villaya-korsan-kitap-operasyonu
http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/206310/Villaya_korsan_operasyonu.html
http://www.bugun.com.tr/son-dakika/istanbulda-korsan-yayinlara--haberi/1473528

06.02.2015
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü