IFRRO 2018 Bahar Toplantıları

IFFRO Haziran 2018 Haber Bülteni aşağıda yer almaktadır. Avrupa'da yaz tatili dönemi başlamadan önce, yakın zamanlarda gerçekleştirdiğimiz kimi faaliyetler ve yakın gelecekte kurum ve üyelerimizi ilgilendirecek diğer gelişmelerle ilgili sizleri kısaca bilgilendirmek isteriz.

IFRRO 2018 Bahar Toplantıları Brüksel'de Yapıldı
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Seda Darcan Çiftçi ve Genel Sekreter Melahat Boran'ın katıldığı IFRRO 2018 Bahar Toplantıları, 28-29 Mayıs 2018 tarihlerinde Brüksel'de yer alan The Hotel'de yapıldı. 53 üye kurumdan 100'den fazla delegenin katılımıyla gerçekleştirilen ve iki gün boyunca devam eden toplantılarda ilk olarak Avrupa Grubu söz aldı.

Toplantılar, Avrupa Komisyonu Telif Hakları Birimi Sorumlusu Marco Giorello'nun AB telif hakları kurallarının modernizasyonuna ilişkin konuşmasıyla başladı. Toplantıda buna ek olarak, Kolektif Hak Yönetimi [Collective Rights Management, CRM] Direktifi, Dijital Tek Pazarda [Digital Single Market, DSM] Telif Hakları taslak metni, Genel Veri Koruma Düzenlemesi [General Data Protection Regulation, GDPR] ve KDV konuları (Avrupa Adalet Divanı'nın Minister Finansow Kararı) ele alındı. Bunlar dışında, Sandra Chastanet (CFC) Content for Education [Eğitim İçeriği] kampanyası üzerine bir sunum yaptı. Dijital tek pazarda hakların yönetimi ile ilgili teknolojik optimizasyon konusunda bir oturumun da yapıldığı toplantılarda, ARDITO ve Copyright Hub üzerine de sunumlar yapıldı.Toplantıların ikinci gününde Hukuki İşler Forumu [Legal Issues Forum, LIF] GDPR'nin iki taraflı anlaşmalar üzerindeki etkileri üzerine yoğunlaştı. IFRRO örnek iki taraflı anlaşmalar [Sample Bilateral Agreements, SBA] çalışma grubunun SBA revizyonuna dair görüş alışverişi neticesinde ortaya çıkan sonuçlar ve gelecekte atılacak adımlarla ilgili de bir sunum yapıldı. Dijital Tek Pazarda Telif Hakları Direktifi taslak metni ile ilgili son bilgiler de paylaşıldı. Bunun dışında Avustralya ve Kanada'dan delegeler, ulusal güncellemelerle ilgili birer sunum yaptı.

29 Mayıs'ta bu toplantılara ek olarak, IFRRO Genel Ödünç Verme Hakları Forumu, Gazete ve Süreli Yayınlar Çalışma Grubu, Görsel Çalışma Grubu, Ekipman Haczi ve Müzik Forumu toplantıları da gerçekleştirildi.Content for Education Kampanyası

IFRRO, Content for Education Kampanyası vasıtasıyla Avrupa'da gelecek nesillerin eğitimine fayda sağlayacak yenilikçi, yerel, çeşitli ve yüksek kaliteli eğitim içeriklerinin sürdürülebilir bir şekilde üretimini desteklemek amacıyla yazar ve edebiyat çevirmenlerini, görsel sanatçıları, gazetecileri, yayıncıları ve kolektif reprodüksiyon hakları yönetimi kurumlarını temsil eden Avrupa kurumlarıyla ortak bir kampanya başlattı.

Kampanya web sitesi, Dijital Tek Pazarda Telif Hakları Direktifi taslak metninin 4. Maddesi'nde yer alan "eğitim/öğretim amaçlı ilüstrasyon" istisnasının Avrupa'da eğitim materyallerinin üretimi ve bu materyallerin kalitesi üzerindeki olası olumsuz etkilerine dair bir vurgu içeriyor. Bu konuda yazarların, çizerlerin, gazetecilerin, öğretmenlerin ve yayıncıların dile getirdiği görüşlerin ortak vurgusu, yüksek kaliteli eğitim materyallerinin üretiminin hiçbir koşulda riske atılmaması gerektiği yönünde. Şimdiye dek 1500'den fazla kişi, kampanya metnine imza attı. IFRRO tüm üyelerine bu önemli girişimle ilgili farkındalığın artırılması ve bu çabalara destek verilmesi konusunda adım atmaya davet ediyor.Avrupa'da Eğitim Lisanları - Somut Gerçekler

IFRRO, Communia'nın Avrupa'da Eğitim Lisansları ile ilgili yakın zamanlarda yayınlamış olduğu raporun konu ile ilgili son derece sınırlı bir analiz ihtiva ettiğini ve başta Avrupa'daki okullar olmak üzere, kolektif eğitim lisansları ile ilgili varılan sonuçların da bu kısıtlı analize dayanıyor olmasını kaygıyla karşılamaktadır. Bu sebeple IFRRO, anılan raporda yer alan ve Communia'nın vardığı sonuçları geçersiz kılan bir dizi maddi hatanın altını çizmek amacıyla bir rapor hazırlama ihtiyacı hissetmiştir. IFRRO'nun Communia'ya Cevabı ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

09.07.2018
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü