IFRRO 2020 Yılı Genel Toplantısına Katıldık

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin de üyesi olduğu Uluslararası Çoğaltım Hakları Kuruluşları Federasyonu IFRRO, 2020 Yılı Genel Toplantısı’nı yaptı.

Dünya genelinde yaşanılan Covid-19 salgını nedeniyle birçok ülkeden 156 üye kuruluşu temsil eden IFRRO, yıllık toplantısını 4 Kasım Çarşamba Günü online olarak gerçekleştirdi.

Dünyanın dört bir yanından 129 delegenin katıldığı toplantıya Birliğimizi temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Doğru, Hukuk Danışmanımız Av. Arb. Melahat Boran ve Uluslararası İlişkiler Direktörü Can Yiğit Tunçman katılırken, toplantıda telif hakkı, toplu hak takibi, ulusal ve uluslararası kamuya ödünç verme hakkı, güçlü lisanslama kuruluşlarının oluşturulması gibi konular ele alındı.IFRRO Başkanı Yngve Slettholm, yaptığı açılış konuşmasında yaşanılan pandemi süreci nedeniyle sektörün global düzeyde etkilendiğini, lisanslama gelirlerinin ciddi şekilde azaldığını ve bu süreçte devlet desteğinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekti.Online eğitim sisteminin yürürlüğe girmesi ile birlikte özellikle sosyal mecralarda korsan içeriklerin ve dijital korsanın giderek artış göstereceğini sözlerine ekleyen IFRRO Başkanı Yngve Slettholm, telif haklarının korunması için uzun vadede çalışmalar yapılması gerektiğini kaydetti.

Toplantıda ayrıca, ilim ve edebiyat alanındaki eserlerin telif haklarının korunması ve bu konuda uygun yasal çerçevelerin oluşturulmasını destekleyen IFRRO, önümüzdeki dönemlerde de ulusal ve uluslararası platformlarda telif haklarının korunması ile ilgili çalışmalara devam edeceklerini belirterek 2021 Yılı Genel Toplantısının Singapur’da düzenleneceği açıklandı.

13.11.2020
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü