Kitaplarda KDV istisnası

7161 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla Katma Değer Kanunu’nun 17. Maddesiyle Kanunun istisnalara ilişkin 13. Maddesinde değişiklik yapılarak: Kültür ve Turizm Bakanlığınca yayıncılık sertifikası verilmiş yayıncılar tarafından yapılan kitap ve süreli yayınların tesliminde istisna getirilerek sınırlandırılmıştır.
 
İlgili maddenin uygulaması 1 Şubat 2019 tarihinde başlamıştır. Yayıncılık Sertifikası ile yayın yapan yayıncılar, ürettikleri kitapları: dağıtım firmalarına, kitabevlerine ya da başkaca teslim ettikleri noktalara toptan satışlarında; e-ticaret ya da doğrudan yayınevinden okuyuculara perakende satışlarında da KDV’siz olarak gerçekleştireceklerdir.
 
KDV Genel Uygulama Tebliğinde ilgili istisnaya ilişkin teslim ve iade işlemleri uygulamasına dönük düzenlemeler yapılmalı ve belirsizlik giderilmesi gerekmektedir.
 
Üye yayınevlerimiz istisna kapsamında yapacakları fatura ve perakende satış fişlerinde KDV istisnası uygulamasında:
 
Toptan ya da perakende kitap satışlarında:
Kağıt faturalarda; KDV oranı %0 ve tutarı 0,00 ₺ olarak kesilerek fatura toplamları bölümünde de hesaplanan KDV Oranı (% 0), KDV Tutarı (0,00 ₺) olarak gösterilecektir. Fatura açıklamasına “3065 Sayılı Kanun’un 13/n maddesi uyarınca KDV’den istisnadır” ibaresi yazılmalıdır.
 
Elektronik faturalarda; e-fatura tipi olarak “İstisna”nın, seçilmesi, e-fatura istisna kodu olarak tam istisna kodları listesinden “350 – Diğerleri”nin işaretlenmesi gerekmektedir. Vergi İstisna açıklama alanına “3065 sayılı Kanunun 13/n Maddesine gör KDV’den istisnadır” yazılması yeterli olacaktır.
 
Sertifikalı yayınevlerinin, 1 Şubat 2019 sonrası doğacak KDV alacaklarını diğer vergilerden mahsup edeceği görüşü hakimdir.
 
Dağıtımcıların ve kitabevlerinin 1 Şubat 2019 sonrası kitap satışlarında %8 KDV’li olarak satış yapmaya devam edecekleri yönünde ağırlıklı görüşler söz konusudur.
 
KDV hariç indirimli fiyat uygulaması ve istisnanın yürürlüğe girmesinden önce (% 8) indirimli KDV oranı üzerinden yapılmış kitap teslimlerinin satış ve iade işlemleri 
Bu konu henüz netleşmemiş olup  yayıncıların bir kısmı KDV indirimini fiyatlarına yansıtmayarak son satış  fiyatını düşürmeyeceklerini eski fiyat üzerinden KDV %0  olarak işlem yapacaklarını belirtmektedirler. Çözüm gibi görünen bu yöntem kamuoyu tarafından yanlış algıya yol açabileceği denetimlerde de sorun çıkarabilme riski söz konusudur.
 
Dağıtımcı ve kitabevlerinin; hangi usul ve esaslara göre satacakları ya da iade edeceklerine dair belirsizliklerin giderilerek uygulamanın kesinleşmesi durumunda ivedilikle sizlere Birliğimiz tarafından bilgilendirmeler ve açıklamalar yapılacaktır.
 

01.02.2019
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü