Korsana Geçit Yok

Kültür ve Turizm Bakanlığınca fikri hak İhlallerine karşı yürütülen mücadele kapsamında, bu yılın ilk 9 ayında 546 operasyonla 1,5 milyon korsan CD, kitap, film ve albüm ele geçirildi.


 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, kültür ve sanat alanında korsanla mücadeleye devam ediyor. Bu amaçla 81 ilde oluşturulan denetim komisyonları, sahte bandrollü kitap, bilgisayar programlan, bilgisayar oyunları, CD, film ve albümlerin çoğaltılmış nüshaları gibi korsan ürünlere yönelik denetim çalışmalarını sürdürüyor. Korsanla mücadele kapsamında, bu yılın ilk 9 ayında 546 operasyon gerçekleştirilerek 1,5 milyon korsan materyale el konuldu.


 
Bakanlık, teknolojinin gelişmesi ve korsan materyallerin buna uygun üretilmesine karşı da teknik alt yapısını güçlendirmek için yeni çalışmalar yapıyor. Bu çalışmalarda, korsan materyal tespitinde, karekod sistemine sahip yeni nesil bandrollerin orijinalliğinin tespiti ve esere ilişkin bilgilere ulaşılmasını sağlayan "Karekod okuyucu cihazlar" önemli bir yer tutuyor. Bu kapsamda, gelecek yıl 100 adet "Karekod okuyucu cihazın daha il denetim komisyonlarına dağıtılması planlanıyor.


 
Yeni Yasal Düzenleme
 
Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın talimatıyla, telif hakları konusunda yeni bir yasa çalışmasını sürdüren Telif Hakları Genel Müdürlüğü, korsanla mücadelede ihtiyaç duyulan yasal düzenlemeleri de bu kapsamda ele alacak.


 
Bakanlık, bu yıl bütün paydaşların katılımıyla ve telif haklarını paydaşlarla görüşmek üzere iki çalıştay düzenledi. Gelecek iki ay içerisinde, paydaşların katılımıyla iki çalıştay daha düzenlenecek. Bu çalıştaylar sonucunda oluşturulacak taslak metnin, 2017 yılının ilk yarısında Meclis'e gönderilmesi hedefleniyor. • AA

14.11.2016
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü