Türkiye, Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu

26. Doha Uluslararası Kitap Fuarı 02 -12 Aralık 2015 tarihleri arasında Katar’ın Başkenti Doha’da kapılarını açtı.  


 
Türkiye’nin onur konuğu olarak katıldığı 26. Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılış töreni Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilirken törenin ardından katılımcılara Klasik Türk Müziği Konseri verildi.


 
İçişleri Bakanı Efkan Ala,  Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri İbrahim Kalın’ın da katıldığı törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar Kültür, Sanat ve Kültürel Miras Bakanı Hamad Bin Abdulaziz Al Kawari ile birlikte fuarın açılış kurdelesini kestikten sonra üzerinde Türkiye ve Katar bayraklarının bulunduğu pastayı da yine birlikte kestiler.


 
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Alpaslan Durmuş ve Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün’ün de hazır olduğu fuarın açılış töreninin ardından stantları gezen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ulusal Standında Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü sanatçıları tarafından güzel bir mini konserle karşılandı. Konserin akabinde ise katılımcılara 200 kişilik kokteyl ikram edildi.


 
Türkiye, Kitap Fuarı’na “2015 Türkiye-Katar Kültür Yılı” etkinlikleri kapsamında 200 m² lik stant alanında Onur Konuğu Ülke statüsünde yazar, yayıncı, akademisyen ve sanatçılardan oluşan yaklaşık 80 kişilik bir heyet ile katılım sağlarken Türkiye Ulusal Standında katılımcı yayınevi temsilcilerine özel bölümler ayrılarak telif görüşmelerini yapabilmeleri için olanak sağlandı.


 
Birçok ülkeden farklı yayınevlerinin katıldığı Kitap Fuarı’nda yine farklı dillerde yazılmış olan eserler okur severleri ile buluştu. Okuyucuların kitapla ve yazarlarla bir araya gelebilme imkânı bulduğu fuar süresince ülkemizin kültürel etkinliklerinin tanıtıldığı programlar ile söyleşiler, konferanslar, sergiler ve dinletilerle birlikte birçok etkinlik ve imza günü yapıldı.


 
Küratörlüğünü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve Muzaffer Albayrak’ın yaptığı 15 farklı ülkeden ve 8 farklı dilde kaleme alınmış 150 kitabın seçilmesiyle oluşturulan ve Çanakkale ruhunu anlatan “Çanakkale Savaşlarının 100. Yılı Anısına Kitap Sergisi’nin yanı sıra Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türkiye Ulusal Standında kurulan nakkaşhane standında minyatür, dokuma ve işleme ustalarının elinden kâğıt yapımı, kâğıdın aharlanması, yazım için hazırlanmasından ebrularının ve cildinin, renklerinin, boyalarının ve mürekkebinin oluşturulmasına kadar geçen süreçte bir kitabın nasıl ortaya çıktığını anlatan süreç uygulamalı olarak gösterildi ve Osmanlı nakış sanatının en güzel örnekleri sergilendi.


 
12 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecek olan Doha Uluslararası Kitap Fuarı'nda aralarında Prof. Dr. İskender Pala, Yalvaç Ural, Nazlı Berivan Ak, Aslı E. Peker’in de bulunduğu pek çok değerli yazarlar, şairler okurlarıyla buluşurken fuarın konser salonunda ziyaretçilere Türk Müziği konseri icra edildi.


 
26. Doha Uluslararası Kitap Fuarı’nın açılış törenine Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Prof. Dr. Muhittin Macit, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Derya Örs, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Muhammet Çiftçi, Basın Yayın Birliği Genel Sekreter Mustafa Karagüllüoğlu’nun yanı sıra katılan bazı yayınevi temsilcileri ise şu isimlerden oluştu: Hayati Bayrak (Hayat Yayınları), Fatih Bıtrak (Hizmet Vakfı Yayınları), Ahmet Kasım Fidan (Semerkand Yayınları), Cezmi Akgül (Semerkand Yayınları), Doğan Gökmen (Erkam Yayınları), Melike Günyüz (Erdem Yayınları), Seda Darcan Çiftçi (Kız Kulesi Yayınları), Hatice Işılak Durmuş (Edam Yayınları), Acar Erdoğan (Mavibulut Yayınları), Göksun Bayraktar (Kalem Ajans). 

04.12.2015
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü