Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Azerbaycan’da

TBYM, 17-18 Eylül 2015 tarihlerinde Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de AAS (Azerbaijan Authors Society) ile IFRRO’nun ortaklaşa düzenlediği Workshop on the collective management of rights in the text and image sector (Metin ve görsel alanda hakların toplu yönetimi çalıştayı) adlı çalıştaya katıldı. TBYM’yi temsilen TBYM Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, Yönetim Kurulu üyeleri Ertuğrul Alpay ve Muhammet Çiftçi’nin yanı sıra Danışman Av. Dr. Cahit Suluk katıldılar.

Başkan Alpaslan Durmuş, çalıştayda “İlim-Edebiyat Sektöründe Türkiye’de Toplu Hak Takibi” konulu bir sunum yapmıştır. Ayrıca yine çalıştayda “Yeni Telif Yasasını Beklerken” adlı eseri ve bilgilendirme raporunu katılımcılara takdim etmiştir.  

IFRRO’nun CEO’su Olav Stokkmob, bir kamu kurumu olan Azerbaycan Cumhuriyeti Copyright Ajansının Başkanı Kamran İmanov, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı İsmayil Mammadkarimov ile görüşmeler yapılmıştır.

TBYM-AAS arasında işbirliği ve karşılıklılık anlaşması akdedilmesi, Türk kökenli ülkeleri TBYM-AAS olarak birlikte organize etmek suretiyle işbirliği ve karşılıklılık anlaşmalarının çoğaltılması/yaygınlaştırılması, bilgi desteği sunulması ve özellikle Azerbaycan’ın mahkeme süreçlerinde yaşadığı olumsuzluklar görüşülerek Türkiye’nin ihtisas mahkemesinin tecrübesi hakkında bilgi verildi.

Polonya’dan Copyright Polska’nın temsilcisi olan Jedrzej Maciejewki ile Başkan Alpaslan Durmuş’un yapmış olduğu görüşmede Polonya’nın tek yayıncı meslek birliği ile karşılıklılık anlaşması yapma hususunda mutabık kalındı.
 
Gürcistan’da yayıncılık alanında tek kurumun yetkilisi Giga Kobaladze ve Moldova Cumhuriyetinden Iurie  Gheorghita ile de Alpaslan Durmuş’un yürüttüğü görüşmelerde karşılıklılık anlaşması yapılması hususunda şifai mutabakat sağlandı.
 
Çalıştay katılımcılarından Polonya KOPIPOL temsilcisi Anna Błeszyńska-Drewicz ve İsveç’ten katılan Mats Lindberg’in ise görsel sektör örgütlerimizle irtibat kurmalarına olanak sağlanacaktır.
 

 
Çalıştayın bitmesini müteakip 18 Eylül 2015 Cuma günü Azerbaycan Cumhuriyeti Gençliğe Yardım Vakfı ziyareti gerçekleştirildi. Vakıf Başkanı Ahmet Tecim ve çalışma arkadaşlarıyla tanışıldı, sohbet edildi, vakıf ve çalışmaları hakkında kendilerinden bilgi alındı.

Azerbaycan’ın en büyük yayınevlerinden biri olan Kanun Neşriyyatı sahibi Şahbaz Xuduoğlu ile tanışıldı. Kendisi Bakü’de 700 civarında eserin yayıncısıdır.
 
 

26.10.2015
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü