Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) 5. Olağan Genel Kurulu 11 Mart 2015 Çarşamba günü saat 13:00’te Armada Otelde (Ahır Kapı Sok. No: 24 Cankurtaran/İstanbul) gerçekleştirildi.
Genel Kurul açılış konuşmasını Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu yaptı. Kaşıtoğlu konuşmasında öncelikle katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başladı.
 
Muharrem Kaşıtoğlu’nun Konuşmasından Satırbaşları
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği 4. Dönem Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu’nun Genel Kurul açılış konuşmasından satır başları şöyle:
“23 Mart 2013’te yapılan Genel Kurulumuzda sizin destek ve takdirlerinizle bu kutlu yürüyüşte aldığımız vazife üzerine heyecanla yola çıktık. Sektör adına güzel şeyler yapabilmek maksadıyla içinizden birileri olarak aldığımız bu bayrağı daha da ileriye taşımak için tüm gücümüzle çalıştık. Allah’ın izni ve inayeti ile bize verilen emaneti çok iyi yerlere getirdik. Ve inşallah kurduğumuz sistemle de daha ileriye gidecektir.

Bir han odasında başlayıp o gün yönetimde birlikte çalıştığımız arkadaşlarca yapmış olduğumuz bağışlarla giderlerini ancak karşılayabildiğimiz Birliğimizin, Bakanlıkla yürütmüş olduğumuz görüşmeler neticesinde bandrol gelirlerinden pay almasına vesile olduk, bu bandrol gelirleriyle, hiçbir huzur hakkı almadan, gece gündüz demeden, tatil hafta sonu demeden, koşulsuz çalıştık ve tüm ülkede bilinen bir Birlik olmayı başardık. Sadece yayıncıların değil ülkenin gündemini de oluşturduk.

Kanun çalışmaları yapılırken, kulisler yapılırken, davet edilmeyen birliğimiz bugün bu çalışmalar için öneri ve görüşleri talep edilir hâle geldi. Yerel basında bile yer alamazken bugün ulusal ve uluslararası basında yapmış olduğumuz faaliyetlerle sayfa sayfa yer aldık. Haber bültenlerinde, canlı yayınlarda konuyu gündeme taşıdık.
İstanbul Kalkınma Kurulu’nun asıl üyesi olan, Uluslararası Yayıncılar Federasyonu üyesi olan, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü Yayın Seçme Kurulunda yer alan, Türk Edebiyatının tüm dünyaya tanıtılması için yabancı yayıncıları ağırlayan, yurt dışı fuarlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından konuşmacı olarak davet edilen, sadece ülkemiz yayıncılığı değil, dünya yayıncılığı üzerine söz söyleyen, uluslararası yayıncılar birlikleri ile toplantılar düzenleyen, birçok dünya kongresine katılım gösteren, yayıncılıkta telif hakları meselesi üzerine sempozyumlar, seminerler, eğitim programları, paneller düzenleyen bir Birliğiz bugün…

Birliğimizin programlarından istifade etmek için bugün hem yurt içinden hem de yurt dışından birçok kurum ve kuruluş katılım sağlamaktadır. Kurumsal anlamda profesyonelleşen birliğimizin unvanı ve logosu tescilli olup kurumsal sitesi ile sosyal medyası ile dün sadece bizim derdimiz olan konular bugün artık anında paylaşılarak ülkenin dört bir tarafına ulaşmaktadır.Bizler sadece korsan baskını yapmadık, sadece korsan davasına bakmadık, sadece faaliyet belgesi vermedik, biz yayıncılarımızın sorunlarını çözümü için girişimlerde bulunduk. Bakanlıktan taleplerde bulunduk. Kamuoyunda farkındalık oluşturmak için makaleler yayınladık, dergilere ilan verdik, fuarlarda stant kurduk, kısa film yayınladık, poşet dağıttık, takvim bastırdık, hâkim, savcı ve kolluk kuvvetleriyle işbirliği yaptık, 7/24 ulaşılabilen telefonlarımızla hizmet verdik. Dijital yayıncılıkta üyelerimizin doğru sözleşmelerle yola çıkmaları için onlarca platformla görüşmeler yürüttük, e-kitap nasıl dönüştürülür diye eğitimler verdik. Biz hep en iyisini sizler için, değerli yayıncı meslektaşlarımız için istedik.

Cağaloğlu sokaklarında sizlerle nefes alan ben, hiçbir zaman size uzak olmadım. Siz yayıncılarımızın güçlenmesi ile güç buldum. Sizlerin sesi olmak istedim. Eğitim yayıncılığı, kültür yayıncılığı, akademik yayıncılık, çocuk yayıncılığı, dinî yayıncılık gibi ayrımlar yapmadan ortak menfaatler için uğraş verdim. Her platformda yer almamız gerektiği bilinci ile hiçbir ayrışmaya gitmeden, birlik ve beraberliğimiz ile örnek olmak istedim. Değerli yayıncı abilerimin görüşlerine değer verdim. Genç yayıncılara da yol açmak istedim.

Milletimize ilim ve irfanı, bilgiyi ulaştıran ve peygamberimizin oku emrini yaymak için mukaddes görev yapan dostlarım, sizlerden ayrılmış değilim. Fakat ne yazık ki, yeni dönemde başkanlık için aday olamayacağım. Çocuklarımdan hiçbir farkı olmayan Birliği asıl sahipleri olan sizlere emanet eder, hakkınızı bu kardeşinize helal etmenizi ister, kalbi muhabbetlerimi sunarım.”
 


TBYM 5. Olağan Genel Kurul Misafirleri
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) 5. Olağan Genel Kuruluna yayın dünyasının çok sayıda önemli aktörü ve temsilcisi katıldı. Genel Kurul misafirlerinden Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün, YAYBİR Başkanı Serhat Baysan,  YAYFED Başkanı Bayram Murat, Telif Hakları Genel Müdürlüğü Meslek Birlikleri Daire Başkanı Bilge Kılıç ve Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Başkan Muharrem Kaşıtoğlu’nun konuşmasının ardından birer selamlama konuşması yaptılar.
Yayıncılarının yoğun katılımı ile gerçekleştirilen genel kurula, YAYFED yönetim kurulu üyeleri Emrah Özpirinçci ve Mustafa Nemutlu, YAYBİR Genel Sekreteri Sebahat Özkan, İstanbul Ticaret Odası  Meclis Üyesi Erhan Erken, İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi Ahmet İyioldu, MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Melike Günyüz, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Kenan Yabanigül, Mehmet Akif Develioğlu, Ebubekir Erdem ve Zekeriya Çelik ile birlikte TBYM Kurucu Başkanı Hayati Bayrak, Onursal Başkanı Hasan Hüseyin Doğru da katıldılar.
 
Genel Kurulda Alınan Kararlar
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) 5. Olağan Genel Kurulu selamlama konuşmalarını takiben TBYM faaliyetlerinin anlatıldığı kısa film gösterimiyle devam etti. Mali raporların sunumunun ardından Denetim Kurulu, Haysiyet Kurulu ve Teknik Bilim Kurulu raporları okundu. 4. Dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu, Genel Kurul Üyeleri tarafından oybirliğiyle ibra edildi.

Genel Kurulda ayrıca şu kararlar alındı:

  • “Birlik Uzlaştırma Gelirlerinin” birliğe gelir irad edilmesine karar verilmesi, konu ile ilgili iş ve işlemlerin Yönetim Kurulu tarafından yapılmasına yetki verilmesine karar verildi.

  • Fasıllar arası aktarma yetkisi ile muhammen bütçe kabul edildi.

  • Taşınmaz mal alınması, satılması, kiralanması ya da tahsisi ve bunlar üzerinde ayni haklar tesis  edilmesi için yönetim kuruluna yetki verilmesi kabul edildi.

  • Meslek Birliği Tüzüğü’nün “Birliğin Adı, Merkezi ve Faaliyet Alanı” ile ilgili 1. maddesindeki “merkezi Cağaloğlu Yokuşu, Saadet Han, No: 42/432 Cağaloğlu İstanbul” ifadesi, “İstanbul” olarak değiştirilmesi; “Basım Yayın Meslek Birliği (BASYAYBİR)” adının “Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM)” olarak değiştirilmesi kabul edildi.

  • Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği İstişare Komisyonu’nun kurulması, komisyonun görev ve yetkilerinin belirlenmesi için yönetim kuruluna yetki verilmesi, heyet üyesi olarak Kenan Yabanigül, İsrafil Kuralay, Mehmet Develioğlu, Ahmet İyioldu, Ebubekir Erdem, Erhan Erken, Hayati Bayrak, Hasan Hüseyin Doğru ve Zekeriya Çelik ve Mümin Çevik’in seçilmesi karara bağlandı.


 
5. Olağan Genel Kurulunda Seçim
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) 5. Olağan Genel Kurulu gündemi seçim işlemleriyle devam etti. Yönetim Kurulu, Denetleme kurulu, Teknik Bilim kurulu ve Haysiyet kurulu Asil ve Yedek üyelerinin seçimi ile YAYFED Genel Kurulunda Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’ni temsil edecek delegelerin seçimi için oy verme sürecine geçildi.


 
Seçimlerin Ardından
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) 5. Olağan Genel Kurulunda oy verme işlemleri devam ederken dilek ve temenni konuşmaları kapsamında Genel Kurul katılımcılarından Mehmet Akif Develioğlu, Mümin Çevik ve Ramazan Apaydın konuşma yaptılar. Develioğlu, Çevik ve Apaydın konuşmalarında 4. dönem çalışma ekibi ve yönetim kurulu üyelerine faaliyetlerinden dolayı teşekkürlerini ilettiler. Ayrıca oy verme işlemi sonucu belirlenecek 5. dönem ekibine başarı dileklerini ve tavsiyelerini sundular.Meslek Birliğinin Kurucu Başkanı Hayati Bayrak’a Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Kenan Yabanigül, Onursal Başkan Hasan Hüseyin Doğru’ya Timaş Yayınları Genel Müdür’ü Osman Okçu ve Başkan Muharrem Kaşıtoğlu’na ise 4. dönem yönetim kurulu adına Alpaslan Durmuş,  yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkür hediyesi takdim ettiler.
 
Seçim Sonuçları
Seçim sonucunda aşağıdaki isimler Genel Kurul katılımcılarının oylarıyla göreve geldiler:
 

S.N.

Adı Soyadı

Seçildiği Kurul

1

Alpaslan Durmuş

Yönetim Kurulu Asıl

2

Mehmet Burhan Genç

Yönetim Kurulu Asıl

3

Muhammet Çiftçi

Yönetim Kurulu Asıl

4

Ertuğrul Alpay

Yönetim Kurulu Asıl

5

İsmail Akıncı

Yönetim Kurulu Asıl

6

Tayfur Esen

Yönetim Kurulu Asıl

7

Sıtkı Koçak

Yönetim Kurulu Asıl

8

Fikret Arslan

Yönetim Kurulu Asıl

9

Ali İhsan Bayrak

Yönetim Kurulu Asıl

10

İlhan Gündoğdu

Yönetim Kurulu Yedek

11

M. Hamidullah Ağırakça

Yönetim Kurulu Yedek

12

Neslihan Kurt

Yönetim Kurulu Yedek

13

Akif Pamuk

Yönetim Kurulu Yedek

14

Hasan Favzi Giray

Yönetim Kurulu Yedek

15

Gökçe Eser

Yönetim Kurulu Yedek

16

Mehmet Ali Uçma

Yönetim Kurulu Yedek

17

Ömür Yıldırım

Yönetim Kurulu Yedek

18

Oğuz Ünalmış

Yönetim Kurulu Yedek

19

Ramazan Apaydın

Denetleme Kurulu Asıl

20

Mehmet Kahraman

Denetleme Kurulu Asıl

21

Cemalettin Demirok

Denetleme Kurulu Asıl

22

Şamil Gök

Denetleme Kurulu Yedek

23

Atıf Gönenç

Denetleme Kurulu Yedek

24

Ahmet Faruk Beşikçi

Denetleme Kurulu Yedek

25

Hasan Güneş

Teknik-Bilim Kurulu Asıl

26

Adem Koşkulu

Teknik-Bilim Kurulu Asıl

27

Taşkın Taşkan Takış

Teknik-Bilim Kurulu Asıl

28

Mevlüt Ceylan

Teknik-Bilim Kurulu Yedek

29

Nevzat Argun

Teknik-Bilim Kurulu Yedek

30

Asım Gültekin

Teknik-Bilim Kurulu Yedek

31

Mehmet Varış

Haysiyet Kurulu Asıl

32

Ahmed Kasım Fidan

Haysiyet Kurulu Asıl

33

Doğan Gökmen

Haysiyet Kurulu Asıl

34

Ergün Er

Haysiyet Kurulu Yedek

35

Şamil Kömürcü

Haysiyet Kurulu Yedek

36

Ersan Bostan

Haysiyet Kurulu Yedek

 


Seçilenler adına kürsüye davet edilen Alpaslan Durmuş genel kurul katılımcılarına şu sözlerle hitap etti:
“Yeni çalışma dönemi için kıymetli destekleriniz ve teveccühünüzle tevdi etmiş olduğunuz yetki ve sorumluluk çerçevesinde sektörümüz adına güzel ve kalıcı işler yapmak niyetiyle göreve getirilmiş bulunmaktayız. Bu görevi ifa ederken bizlere emanet ettiğiniz sorumluluğun idrakinde olarak müşavere ile yayıncılığımızı bulunduğumuz noktadan daha ilerilere taşıyacak nice çalışmalara bir ve beraber imza atmayı temenni ediyoruz, bu gayretle yola koyuluyoruz. Genel kurulumuzu teşrif ederek oylarınızla bizleri onurlandırdığınız için Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu, Haysiyet Kurulu ve Teknik-Bilim Kurulu’nda göreve getirdiğiniz tüm arkadaşlarım adına sizlere teşekkürlerimi sunuyorum.”

23 Mart 2013-11 Mart 2015 tarihleri arasında yapılan faaliyetlere dair kısa filmi izlemek için TIKLAYINIZ

13.03.2015
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü