Yayıncılar İftarda Buluştu

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ile Basın Yayın Birliği'nin her yıl düzenlemiş oldukları geleneksel iftar programı bu yıl İstanbul Sultanahmet Vakfı’nda gerçekleştirildi.
 


Yayıncıların, yazarların ve gazetecilerin bir arada olduğu iftar programına; Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, İTO Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu, YAYFED Başkanı Hasan Hüseyin Doğru ve DEKMEB Başkanı Murat Köse’nin yanı sıra sektör temsilcileri de katıldı.


 
TBYM Başkanı Alpaslan Durmuş’un Kuran-ı Kerim tilavetini okumasıyla başlayan iftar programının sunumunu Tayfur Esen Yaptı.


 
İftar programına katılamayan Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, Samsun Milletvekili AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ve AK Parti İstanbul Milletvekili İsmet Uçma’nın gönderdiği mesajlar katılımcılarla paylaşıldıktan sonra gecenin açılış konuşmasını yapmak üzere BYB Başkanı Münir Üstün kürsüye davet edildi.


 
Geceye katılan herkese saygı ve sevgilerini sunarak teşekkür eden Başkan Münir Üstün, yayıncılık sektörünün her geçen yıl büyüdüğünün altını çizerek “yeni başlık yayınlama konusunda 11. sıradayız. 2008'de 800 milyon dolar olan sektörümüz 3 milyar dolar civarında. Bunu da hep beraber gerçekleştirdik” dedi.


 
Daha sonra kürsüye davet edilen TBYM Başkanı Alparslan Durmuş, 2015 yılının yoğun bir sezon olduğunu vurgulayarak, daha sonraki yıllarda özellikle yurt dışındaki fuarlar konusuna yoğunlaşacaklarını dile getirdi.


 
Konuşmasında Fuar Komisyon Üyeleri Emrah Kısakürek ve Tayfur Esen’e yurt dışı fuar çalışmalarında göstermiş oldukları çabalarından dolayı özellikle teşekkür eden Başkan Alpaslan Durmuş, gelecek yıl fuar çalışmalarının daha verimli olması için katılımcılardan destek isteyerek, yayıncılık alanındaki zorlukların, birlikte hareket edilerek çözüleceğini ifade etti.


 
Türkiye Yayıncılık Sektörü Profili Araştırması (TÜYPA) anketi hakkında da katılımcılara bilgi veren Başkan Durmuş, “Türkiye Yayıncılık Sektörü Profili Araştırması önemli bir çalışma. Yayıncılığımız adına birçok veriyi kayıt altına alabileceğimiz ve üzerine konuşabileceğimiz, gücümüzü tahlil edip bu güç üzerinden bir şeyler katabileceğimiz bir alan. Onun için bu kitapçığı doldurmanızı rica ediyorum” dedi.  


 
Son olarak ‘Korsanı Kitabından Çıkar” kampanyası hakkında bilgi veren Başkan Alpaslan Durmuş, şunları söyledi: “Biz bununla alakalı olarak birçok kampanya duyurusu yaptık ama birçok arkadaşımızın bu kampanyaya katılmadığını görüyoruz. Yapacağınız tek şey bastıracağınız kitapların arkasına ‘Korsanı Kitabından Çıkar’ vinyetlerimizden bastırmanız. Bastırdığınız takdirde de bizden belli bir ücret alacaksınız. Bu konuda da gereken özeni göstermenizi rica ediyorum.”


 
Başkan Durmuş’tan sonra kürsüye davet edilen İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Soylu, yapmış olduğu konuşmasında sektör temsilcilerinin yaptığı çok ciddi projelere, gayretlere her zaman hayranlıkla baktığını söyledi.


 
Konuşmasında Kitapkent Projesi hakkında da bilgi veren İlhan Soylu şu cümlelere yer verdi: “Bu ciddi kaynakların bir mahsulü olarak geçmişte başlatılan ve yeniden gündeme getirilen bir proje. Meclis Üyesi, Komite Üyesi, sektör temsilcisi arkadaşlarımızın özellikle İstanbul’un son yıllarda gelişen nüfusu, çekim gücü, ve jeopolitik unsurları ile beraber basın yayın dünyası adına bölgesel bir çalışmayı yeniden gündeme aldık. Bizden önceki yönetim bu konu üzerine ciddi anlamda çalışmıştı. Bizde yeni bir konjektörde yeni bir heyecanla tekrar hayata geçirmek için sistemli yoğun bir çalışma başlattık. İnanıyorum ki sektöre güzel haberler verebileceğimiz bazı müjdelerin arefesindeyiz.”


 
Daha sonra kürsüye davet edilen Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu da yapmış olduğu kısa bir selamla konuşmasında “böyle bir güzide topluluk yanında olmaktan memnuniyet duymaktayım. Bundan sonrada yayıncılık hayatında hep beraber, omuz omuza, emin adımlarla hedeflerimize doğru azimle, gayretle devam edeceğiz” dedi.


 
Son olarak katılımcıları selamlayan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ahmet Emre Bilgili, milli eğitim camiası ile kültür camiasının birbirini tamamladığını ve birbirinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade etti.


 
Yayıncıların birlikte hareket etmesinin önemine de değinen Müsteşar Yardımcısı Bilgili, “TBYM’nin yapacağı profil araştırmasının çok önemli sonuçlar doğuracağına inanıyorum. Allah sizin birliğinizi, dirliğinizi, çalışmalarınızı başarılı kılsın” dedi.


 
Gece; Meslek Birliği’ne üye olan yayınevleri temsilcilerine Türkiye Yayıncılık Sektörü Profili Araştırması (TÜYPA) anketi, Yayımcılık Sektöründe Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Çalıştayı kitapçığı, ‘Korsanı Kitabından Çıkar’ kampanyasının duru broşürü dağıtıldıktan sonra sona erdi. 

24.06.2016
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü