Yayıncılardan İftar Programına Yoğun Katılım

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin düzenlediği geleneksel iftar programı 05 Haziran 2018 Salı günü Üsküdar Belediyesi Mavi Salon’da gerçekleştirildi.
 
Programa; AK Parti İstanbul Milletvekili TBYM İstişare Komisyonu Üyesi ve İşaret Yayınları sahibi İsmet Uçma, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, YAYFED Başkanı Münir Üstün, TBYM İstişare Komisyonu Başkanı Hasan Güneş, Basın Yayın Birliği Derneği Başkan Yardımcısı Mustafa Doğru, Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, İTO Meclis Üyesi Erdal Cesar, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü mensupları ve birçok yayıncı katıldı.


 
Yayınevi temsilcilerini bir araya getiren geleneksel iftar programının sunumunu Rağbet Yayınları temsilcisi Mehmet Aydın yaptı. Programa katılamayan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç’in gönderdiği mesajlar katılımcılarla paylaşıldı. İftar öncesi Kuran-ı Kerim tilaveti dinletildi.
 
Gecenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Seda Darcan Çiftçi, yayıncıların dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelmelerine vesile olan TBYM’nin düzenlediği Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları (İstanbul Fellowship) Programı hakkında katılımcıları bilgilendirdi.Bu güzel Ramazan akşamında, iftar sofrası başında yayıncılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Başkan Seda Darcan Çiftçi, “Gerek ülkemizin gerekse yayıncılık sektörünün önemli dönüm noktalarından geçtiği günler yaşıyoruz. Böyle bir zamanda Türkiye’nin en büyük Yayımcı Meslek Birliği olarak yoğun bir çalışma dönemini geride bıraktık” dedi.
 
TBYM, 66 Farklı Ülkeden 122 Yayımcıya Ev Sahipliği Yaptı
 
Geçtiğimiz Mart ayında 3.sü düzenlenen Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları hakkında katılımcılara bilgi veren Başkan Seda Darcan Çiftçi şunları söyledi:
“Kısa ismiyle İstanbul Fellowship Programında 66 farklı ülkeden 122 yayıncıya ev sahipliği yaptık. Nijerya’dan Brezilya’ya, Japonya’dan Almanya’ya, Endonezya’dan Lübnan’a kadar dünyanın dört bir yanından gelen yayıncı arkadaşlarımızla siz değerli üyelerimizi buluşturduk. İmzalanan yüzlerce telif anlaşmasıyla binlerce dolarlık iş hacmi gerçekleşti.”


 
 “Programımız Uluslararası Düzeyde Devam Edecek”
 
Fellowship Programı sayesinde İstanbul’un dünya telif pazarının önemli merkezlerinden biri olma yolunda mesafe kaydettiğinin altını çizen Başkan Seda Darcan Çiftçi, önümüzdeki yıl Fellowship programına çevirmenleri ve kitap illüstratörlerini de dahil ederek ilim ve sanat alanında uluslararası düzeyde paylaşım ağını geliştirmek istediklerini kaydetti.
 
Telif Hakları Yasası olarak bilinen Fikir ve Sanat Eserleri Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun taslağında geçtiğimiz aylarda yaşanılan önemli bir gelişmeyi de katılımcılarla paylaşan Başkan Seda Darcan Çiftçi, kanun taslağının Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanlığına sunulduğunu dile getirdi.


 
“Yayıncılara Tazmin Bedeli Ödenecek”
 
Uzun süredir beklenilen bu gelişmenin yayıncıları sevindirdiğini belirten Başkan Çiftçi, “Tasarının kısa zamanda yasalaşmasını ümit ediyoruz. Bu sayede yakın bir gelecekte Avrupa Birliği Uyum Yasaları çerçevesinde kütüphaneden ödünç alınan kitaplarımız için, piyasaya sürülen kopyalama cihazları için ve bu cihazlarla çoğaltılan eserlerimiz için biz yayıncılara da bir tazmin bedeli ödenecek. Bu amaçla Meslek Birliği olarak Ortak Lisanslama Birliği çalışmalarına başladık, önümüzdeki günlerde siz değerli üyelerimizi bu konuda daha ayrıntılı bilgilendirmek arzusundayız. Bu konuda Bakanlık ve diğer meslek birliklerindeki arkadaşlarımızla işbirliği içinde çalışıyoruz” dedi.


 
Geçtiğimiz ay Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Afyonkarahisar’da düzenlenen 6. Yayıncılık Kurultayı’na da katıldıklarını söyleyen Başkan Seda Darcan Çiftçi, Kurultay’da birçok komisyonda yayıncılığın sorunlarına ve ihtiyaçlarına yönelik önemli tespitler yapıldığını ve sektör adına çalışırken artık ellerinde bir yol haritası olduğunu söyledi.
 
Konuşmasının sonunda özellikle korsanla mücadele faaliyetlerinde verdikleri destekten dolayı İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü mensuplarına teşekkür eden Başkan Seda Darcan Çiftçi, “Önümüzdeki dönemin en başta ülkemiz için, aynı zamanda da sektörümüz için verimli ve bereketli geçmesini diliyorum.  Davetimize icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.  Güzel bir akşam diliyorum” dedi.


 
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Seda Darcan Çiftçi’den sonra Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, selamlama konuşmasını yapması için kürsüye davet edildi.
 
“Bu güzel Ramazan sofrasını sizlerle paylaşmaktan mutluyum” diyerek sözlerine başlayan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, yayıncı olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yapmış oldukları ziyareti katılımcılarla paylaştı.


 
Türk Düşünce, Kültür ve Sanat Hayatı Farklı Dillerde
 
Başkan Alpaslan Durmuş sözlerine şöyle devam etti: “Bir yayıncı olarak aranızda en son 22 Ağustos 2016 tarihinde bulunmuştum. 22 Ağustos 2016’da Sayın Cumhurbaşkanımızı ziyarete gitmiştik. Sayın Cumhurbaşkanımız Türk düşünce, kültür ve sanat hayatının farklı dillerde ve farklı memleketlerde de tanıtılması için bize düşen vazifeleri işaret etmişti. Biz de bununla ilgili bir takım görüşlerimizi arz etmiştik. O günden bugüne Türkçede ve Türkiye’de üretilmiş ürünlerin farklı ülkelerde ve farklı dillerde temsil ediliyor olmasını ve bayrağımızın farklı ülkelerde, farklı kıtalarda ve farklı topraklarda da dalgalandırılmasını memnuniyetle seyrediyoruz. Bundan dolayı hepinizi tebrik ediyorum ve emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum.”


 
Türkiye’nin artık sadece Türkçe yayınlar üreten bir ülke olmaktan çıktığını sözlerine ekleyen Başkan Alpaslan Durmuş, “Başta İngilizce, Arapça ve Rusça olmak üzere çok farklı dillerde yayınlar yapan ve çok farklı yayınlarla memleketin sesini, kültürünü farklı ülkelerde bulunduran bir konuma gelmiş bulunuyoruz” dedi.


 
Müfredatta 54 Program Değişti
 
Konuşmasında ders ve yardımcı kitap yayıncılığı yapan katılımcılara da müfredat hakkında bilgi veren Başkan Alpaslan Durmuş, Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı olarak müfredatta 54 programı değiştirerek başka ülkelerde olmayan önemli bir işi başardıklarını kaydetti.


 
2005-2006 eğitim- öğretim yılında Türkçe, fen bilgisi, sosyal bilgiler, hayat bilgisi ve matematik olmak üzere 5 dersin programını değiştirdiklerini dile getiren Başkan Alpaslan Durmuş, “Şu anda yeni programlara göre hazırlanmış tüm derslerde 260 ders kitabı seçildi. Bu 260 kitabın 25 Hazirana kadar son düzenlemeleri yapılacak ve nasipse 2018-2019 eğitim ve öğretim yılında yeni ders kitapları ve eğitim araçlarıyla sezona gireceğiz” dedi.


 
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş’tan sonra AK Parti İstanbul Milletvekili, TBYM İstişare Komisyonu Üyesi ve İşaret Yayınları sahibi İsmet Uçma kürsüye davet edildi.
 
İftar programı düzenleyerek yayıncıların bir araya gelmesine vesile olunduğu için programı düzenleyen Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Yönetim Kurulu üyelerine teşekkürlerini ileterek konuşmasına başlayan Milletvekili İsmet Uçma, “Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği bize güzellikler verdi, iyilikler verdi. Biz de onlara elimizden geleni yapmaya çalıştık.” dedi.


 
24 Haziran Seçimleri Önemli
 
Konuşmasında 24 Haziran seçimlerine de değinen Milletvekili İsmet Uçma,  seçim döneminde siyasi partiler ve siyasetçilerin yapılacak seçimin ne kadar önemli olduğuna devamlı vurgu yaptıklarını ama 24 Haziran seçimlerinin diğer seçimlerden bir tık daha önemli olduğunu ifade ederek “Ümmetin geleceğini, ülkemizi, çocuklarınızı, sanatınızı kimin ellerine teslim edeceksiniz? Bu seçimin top yekûn önemi budur” dedi.


 
Sizler Çok Önemlisiniz, Çok Kıymetlisiniz
 
Programa katılım gösteren yayıncılara onca sorumluluklarına rağmen temsil ettikleri konum itibariyle diğer insanlardan bir tık daha önemli olduklarını dile getiren Milletvekili İsmet Uçma sözlerinde şu cümlelere yer verdi: “Eğitim, kültür, sanat, sanata dair medeniyet konusunda nerede olduğumuzu hepimizin kabul etmesi lazım. Bu konuda gayret etmemiz lazım, birbirimizi yüceltmemiz lazım. Sizler çok kıymetlisiniz, çok değerlisiniz. Ülkenin, milletin birliği, beraberliği, bütünlüğü bunlar çok önemli ve bizim en büyük gücümüz birliğimiz. Basın yayın camiası olarak da öyle başka bir gücümüz yok bizim. Memleketimizi, medeniyetimizi siz taşıyacaksınız ve sizin ellerinizle şekillendireceğiz. İyi ki varsınız, iyi ki yayıncısınız, iyi ki buradasınız ve iyi ki bu saflardasınız.”
 


Yayıncılar tarafından katılımın oldukça yoğun olduğu iftar programında Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin 2017-2018 faaliyet çalışmalarının yer verildiği slayt gösterimi program boyunca devam ederken katılımcılar program sonunda duyduğu memnuniyeti dile getirerek iyi temennilerde bulundular. 
 

06.06.2018
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü