HAKKIMIZDA

Hakkımızda:
Basım Yayın Meslek Birliği, ülkemizin en önemli yayınevi sahiplerinin bir araya gelerek, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun 5101 sayılı Kanunla değişik 42 nci maddesi ve “Fikir ve Sanat Eseri Sahipleri ile Bağlantılı Hak Sahipleri Meslek Birlikleri ve Federasyonları Hakkında Tüzük” hükümlerine göre 2007 yılında kurulmuştur.

Misyonumuz;
Birliğimiz üyeleri arasında mesleki dayanışmayı tesis ederek, 5846 sayılı Fikir ve Sanat eserleri Kanunun 5101 sayılı yasayla değişik 42. maddesince bu kanunun 52. maddesine uygun biçimde düzenlenmiş sözleşmelerle eser veya hak sahibinden mali hakları kullanma yetkilerini devralarak bu kanunun 10. maddesine göre ilim-edebiyat eserleri üzerindeki hakları kullanarak, süreli olmayan yayınları çoğaltan ve yayanlar, üyelerinin ortak çıkarların korumak ve bu Kanun ile tanınmış hakların idaresini ve takibini, alınacak ücretlerin ve tazminatların tahsilini ve hak sahiplerine dağıtımını sağlamak.

Toplumda telif kültür ve bilincinin yaygınlaştırılmasını sağlamak,Korsanlıkla etkin mücadelede, başta diğer meslek birlikleri olmak üzere Bakanlık ve diğer kamu ve özel kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapmak, yayıncılığın önündeki engelleri kaldırmak, yayıncılığın gelişmesi, yayınevlerinin kurumsallaşmasını sağlamak için gerekli çalışmalarda bulunmak

Vizyonumuz;
Meslek Birliği üyelerinin ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilen, üyelerinin haklarını koruyan ve toplumda telif kültürü bilincinin gelişmesinde etkin rol almış, bir kuruluş olmaktır.

Değerlerimiz;

  • Bağımsız, adil, şeffaf ve katılımcı olmak

  • İş ve meslek ahlakına sahip olmak

  • İnsan haklarına ve çevreye saygılı olmak

  • Toplumun Milli, Manevi ve kültürel değerlerine sahip çıkmak

  • Bilgi ve eğitimin üstünlüğüne inanmak

  • Sürekli yenilik ve gelişime açık olmak

  • Toplam Kalite bilincine inanmak

  • Milletin top yekûn kalkınmasına öncülük etmek
     

Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü