TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Raporları

TBYM FAALİYET RAPORU (2021-2023)

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nde 29 Haziran 2021 – 14 Kasım 2023 tarihleri arasında görev yapan Yönetim Kurulumuz, sektör adına kalıcı ve nitelikli çalışmalar yapmaya gayret etmiştir. Meslektaşları ve paydaşlarıyla iş birliği içinde önemli projelere imza atmıştır.

TBYM, 2021-2023 dönemine ait faaliyetlerini, hazırlamış olduğu Faaliyet Raporu Kataloğu ile siz değerli katılımcıların bilgilerine sunulmuştur. Genel Kurul’da zamanı daha verimli kullanmak ve yeterli bilgiyi üyelerine aktarmak için hazırlanan katalogda ve izlediğiniz sunumda da görüleceği üzere çalışmalarımız: “Emek Hırsızlarıyla Mücadele, Gerçekleştirdiğimiz Projeler, Genel Aktiviteler, Fuar Katılımları, Toplantılar ve Ziyaretlerimiz” başlıkları altında toplanmıştır.
29.06.2021/14.11.2023 Dönemi Faaliyet Raporu için TIKLAYINIZ
 

8. İSTANBUL PUBLISHING FELLOWSHIP PROGRAMI

 Türkiye’nin yayımcılık alanındaki en büyük programı, Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları (İstanbul Publishing Fellowship Programı)’nın bu yıl sekizincisi yapıldı.     Buluşmaya 66 ülkeden 410 yayıncı katıldı.

 Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ile İstanbul Ticaret Odası, DEKMEB ve Basın Yayın Birliği Derneği'nin destekleriyle Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM)   tarafından     düzenlenen Uluslararası İstanbul Publishing Programı 6-8 Haziran 2023 tarihinde İstanbul Rami Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi.

 Tarihi bir mekânda 3 gün boyunca süren etkinlikte, dünyanın her köşesinden gelen yayıncıların birbirleriyle yaptığı ikili görüşmeler sonrası önemli anlaşmalara imzalar   atıldı. 
 8. İstanbul Publishing Fellowship Programı Raporu için TIKLAYINIZ


7. İSTANBUL PUBLISHING FELLOWSHIP PROGRAMI

 Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları; İstanbul Valiliğin himayelerinde, İstanbul Ticaret Odası, Yayımcı Meslek Birlikleri Federasyonu, DEKMEB ve Basın Yayın   Birliği’nin desteklediği Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği tarafından 7.’sı düzenlenen Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları' “İstanbul Publishing   Fellowship” Programı 08-09-10 Mart 2022 tarihlerinde Grand Cevahir Otel’de   gerçekleştirildi.

 Yayımcılık sektörüne önemli bir katkı sunan 7. İstanbul Publishing Fellowship Programına Uzak Asya’dan Latin Amerika’ya, Kuzey Avrupa’dan Afrika’ya kadar dünyanın   dört bir   köşesinden yayımcıları telif ve çeviri görüşmeleri için İstanbul’da buluşturan programa toplam 105 ülkeden 1.104 yayıncı rekor seviyede başvuru yaptı.   Fellowship  Koordinasyon   Kurulunun değerlendirmesi sonrası ise 72 ülkeden 555 profesyonel yayıncı programa kabul edildi. 
 7. İstanbul Publishing Fellowship Programı Raporu için TIKLAYINIZ

6. İSTANBUL PUBLISHING FELLOWSHIP PROGRAMI

 Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları; İstanbul Valiliği ve İstanbul Ticaret Odası’nın destekleriyle Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği tarafından 6.’sı düzenlenen “Uluslararası İstanbul   Publishing Fellowship Program” 09-10-11 Mart 2021   tarihlerinde Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirildi. 

 Her yıl telif ve çeviri görüşmeleri yapmak amacıyla yabancı yayımcıları İstanbul’a getiren program, pandemi koşulları göz önünde bulundurularak bu yıl hibrit modelde yapılarak   organizasyonda hem çevrim içi görüşmeler gerçekleştirildi hem de sınırlı sayıda katılımcı ile sağlık koşullarının sağlandığı fiziki görüşmeler yapıldı.
 
 Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı ve TRT’nin İletişim Sponsoru olduğu programa bu yıl 120 ülkeden 869 başvuru gerçekleşirken İstanbul Publishing Fellowship   Koordinasyon   Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda 60 ülkeden 345 yayımcının katılımı kabul edildi. 
6. İstanbul Publishing Fellowship Programı Raporu için TIKLAYINIZ


5. İSTANBUL FELLOWSHIP PROGRAMI

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin düzenlediği, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve çok sayıda ulusal ve uluslararası yayıncının bir araya gelmesine olanak sağlayan “Uluslararası İstanbul Fellowship Programı’nın beşincisi 03-04-05 Mart 2020 tarihlerinde Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirildi.
 
Dünyanın dört bir yanından gelen yayınevi temsilcileri, ajans ve editörlere organizasyon boyunca ev sahipliği yapan Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, Türk ve yabancı yayımcılara 3 gün boyunca binin üzerinde ön anlaşma yapıldı.
 
İstanbul'u bir telif merkezi haline getirmenin yanında Türk edebiyatının dünyaya tanıtılmasını amaçlayan Programın açılış töreni 03 Mart Salı Günü Grand Cevahir Otel’de gerçekleştirildi.
5. İstanbul Fellowship Programı Raporu için TIKLAYINIZ

4. İSTANBUL FELLOWSHIP PROGRAMI

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin projelendirdiği, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İstanbul Ticaret Odası'nın destekleriyle düzenlenen çok sayıda ulusal ve uluslararası yayıncının bir araya gelmesine olanak sağlayan “Uluslararası İstanbul Telif Zirvesi (İstanbul Fellowship Programı)’nın dördüncüsü 26-27-28 Şubat 2019 tarihlerinde Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.
 
Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen organizasyon, yayımcılık dünyasını İstanbul’a taşıdı. Her geçen yıl katılımcı sayısını artırarak büyüyen programda bu yıl rekor katılım elde edildi. Dünyanın dört bir yanından gelen yayınevi temsilcileri, ajans ve editörlere Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, 3 gün boyunca ev sahipliği yaptı.
4. İstanbul Fellowship Programı Raporu için TIKLAYINIZ

4. KORSAN KİTABA HAYIR RESİM YARIŞMASI

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin projelendirdiği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün desteklediği ‘Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması Ödül Töreni ve Resim Sergisi’ 15 Haziran Perşembe Günü İstanbul Rami Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi.
 
Telif bilincinin geliştirilmesi ve korsanla mücadele kapsamında kitabın bir değer olduğunun fark edilmesi için İstanbul’daki tüm ortaokul öğrencilerine yönelik düzenlenen “Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması” kitap okumayı seven ve kitaba değer veren öğrencilere yaratıcı fikirler geliştirerek bu çerçevede resimler çizerek farklı bakış açılarını görsel olarak ifade edebilme imkanı sundu.
 
Bu sene 643 adet resimle yarışmaya katılan resimlerden dereceye hak kazananlara ödülleri yapılan törenle takdim edildi.
4. Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması Raporu için TIKLAYINIZ

3. KORSAN KİTABA HAYIR RESİM YARIŞMASI

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’nin projelendirdiği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün desteklediği “3. Korsan Kitaba Hayır (Telif Hakları Bilinçlendirme) Resim Yarışması’nın ödül töreni 09 Mart 2022 Çarşamba Günü Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımı ile gerçekleştirilen ödül töreninde, korsan yayıncılığa karşı çizdikleri resimlerle duyarlılıklarını çok güzel resmederek dereceye giren ortaokul öğrencilerine ödülleri takdim edildi.
 
3. Korsan Kitaba Hayır Resim Yarışması Raporu için TIKLAYINIZ
TBYM 2022 YILI ŞEFFAFLIK RAPORU

Türkiye Basım Yayın Meslek Birlikleri Yönetmeliği’nin 28. maddesi gereğince Yeminli Mali Müşavirlik tarafından hazırlanan, 2022 Yılı Şeffaflık Raporu için TIKLAYINIZ. 

DUYURULAR

next prev Tümü