TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

9. Uluslararası İstanbul Publishing Fellowship Gerçekleştirildi

Anadolu Ajansının (AA) Global İletişim Ortağı olduğu, 9. Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları'nın (İstanbul Publishing Fellowship) açılışı Rami Kütüphanesi'nde gerçekleştirildi.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkıları ve Basın Yayın Birliği Derneğinin destekleri ile Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) tarafından organize edilen program, çok sayıda ulusal ve uluslararası yayımcıyı bir araya getirdi.Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurul Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala, BAE İstanbul Başkonsolosu Saeed Saqer Al Muhairi, Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Fatoş Altunç, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Develioğlu, İTO Yönetim Kurulu Üyesi Münir Üstün, Kütüphaneler ve Yayımlar Daire Başkanı Nizar Kara, TEDA Şube Müdürü Hakan Koray Özlük, Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkan Yardımcısı Gvantsa Jobava, Meksika Yayıncılar Birliği (CANEM) Başkanı Hugo Setzer, Kazakistan Uluslararası Avrasya Kitap Fuarı Koordinatörü Nurlan Issabekov, TBYM Başkanı Mehmet Burhan Genç, BYB Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu, DEKMEB Başkanı Mustafa Altundal ve yayıncılar katıldı.TRT World Sunucusu TBYM Kübra Akkoç’un sunumunu yaptığı törende TBYM Başkanı Mehmet Burhan Genç, açılış konuşmasında İstanbul'un kültür ve sanatın başkenti olduğunu belirterek, Türkiye'nin yayıncılık açısından çok canlı ve dinamik bir ülke olduğunu söyledi.


 
Kitap üretimine dair veriler aktaran Genç, üretimleri üç başlıkta topladıkları bilgisini vererek, "Birincisi bandrollü dediğimiz özel sektör tarafından üretilen kitap adedi, ikincisi Milli Eğitim Bakanlığının okullar için ürettiği ders ve yardımcı kitaplarımız, üçüncü grupta da 48 sayfa altında bandrol zorunluluğu taşımayan daha ziyade çocuk kitapları" ifadesini kullandı.


 
Genç, Türkiye'de 2023'te yaklaşık 750 milyon kitap üretildiğini aktararak, "İlk baskısı yapılan 58 bin yeni kitap üretildi. İkinci ve sonraki baskıları yapılmış 159 bin kitap çeşidi söz konusu. Geçtiğimiz yıl ülkemizde toplam 271 bin farklı başlık altında kitap yayımlandı"
değerlendirmesinde bulundu.


 
"Etkin bir telif hakları sistemi için çalışıyoruz"
Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdür Yardımcısı Fatoş Altunç, gelişen teknolojinin yayıncılığa etkilerine işaret ederek, "Geleneksel üretim süreçlerinin ülkelerin kalkınmasında belirleyici olmaktan çıktığı bir dönemi hep birlikte yaşıyoruz. Teknolojik gelişmelerin de etkisiyle yayıncılık sektörünün içinde bulunduğu fikri üretime dayalı sektörler kültür sanatı şekillendirmekle kalmıyor, ekonomik kalkınmayı ve daha da önemlisi toplumsal adaleti sağlıyor" dedi.


 
Yayıncılığın güçlenmesi ve toplumsal adaletin sağlanması açısından iyi işleyen bir fikri mülkiyet sisteminin önemli olduğunu dile getiren Altunç, şunları kaydetti:"Telif Hakları Genel Müdürlüğü olarak, ülkemizde etkin bir telif hakları sistemi oluşturulması amacıyla, idari uygulamaların yürütülmesi, kültür sanat sektörünün güçlendirilmesi ve bu alanda ihtiyaç duyulan mevzuat düzenlemelerinin gerçekleştirilmesi amacıyla ihtiyaçlara cevap veren uygulamalar için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz."


 
Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu da etkinliğin, Türk edebiyatının ve yayımcılığının dışa açılımında, uluslararası kültürel ve ticari ilişkilerin gelişmesinde kurmaya çalıştıkları sistemin temel taşlarından biri olduğunu vurguladı.


 
Bu sene etkinliğin dokuzuncusunu gerçekleştirdiklerini sözlerine ekleyen Beyoğlu, "Başladığı noktayı düşündüğümüzde, katılımcı sayısı ve katılım içeriği bakımından değerlendirdiğimizde büyük bir yol kat ettiğimiz hepinizin de yakından müşahede ettiği gibi çok net" açıklamasını yaptı.


 
Uluslararası Yayıncılar Birliği (IPA) Başkan Yardımcısı Gvantsa Jobava, programa katılmanın her zaman çok heyecan verici olduğunu belirterek, "Gürcü bir yayıncı olarak, komşu ülke Türkiye'ye gelmek bana kendimi dostlarımın arasında hissettirdi" diye konuştu.Jobava, odak ülke Meksika ile diğer ülkelerden katılanlara ve organizasyona katkıda bulunanlara teşekkür etti.


 
"Gazze'de değil kitap okumak, bir kitaba ulaşmak bile mümkün değil"
İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, oda olarak bu tip etkinliklere diğer bağlı kuruluşlarla beraber destek vermeye çalıştıklarının altını çizerek, "Bugün de burada hem İTO hem de kurumumuza bağlı Turizmi Geliştirme Vakfımızla beraber katkı veriyoruz" ifadelerini kullandı.


 
Bu tip etkinliklerin daha bilinçli, eğitimli ve daha güzel bir toplum için umut verdiğini kaydeden Avdagiç, "Gerçekten en fazla umuda ihtiyacımızın olduğu bir dönemden geçiyoruz. Çünkü insanlık olarak çok önemli bir sınavla karşı karşıyayız. Maalesef insanlık beş aydır devam eden bir soykırımla, katliamla karşı karşıya" değerlendirmesini yaptı.


 
Avdagiç, Filistin halkına büyük bir zulüm yapıldığını vurgulayarak, "Beş aydır Gazze'de değil kitap okumak, bir kitaba ulaşmak bile mümkün değil. İnsanlar orada sadece hayatta kalmaya çalışıyorlar. Yaşanan bu faciayı, katliamı şahsım, kurumum ve Türk iş dünyası adına çok şiddetli bir şekilde kınıyorum" dedi.


 
Meksika Yayıncılar Birliği (CANIEM) Başkanı Hugo Setzer, Meksika'yı odak ülke olarak İstanbul'da ağırlayan program ekibine teşekkür etti.


 
Meksikalı yayımcıların önemli bir delegasyonla programa katıldıklarını belirten Setzer, katılımcıları aralıkta Meksika'da düzenlenen etkinliğe beklediklerini kaydetti.


 
"Kalemimin bende bir sorumluluk olduğunu hissediyorum"
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala ise her gün yazıhanesinde 10 saat okuyup yazdığını, son 10 yıldır "Kaç kitaplık ömrüm kaldı? Gençlere, iyi insanlara kaç tane daha kitap bırakabilirim?" düşüncesiyle çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.


 
Konuşmaların ardından İTO Başkanı Şekib Avdagiç, CANIEM Başkanı Hugo Setzer'e plaket takdim etti ve kurdele kesilerek programın açılışı yapıldı.


 
Etkinlik, Uzak Asya'dan Latin Amerika'ya, Kuzey Avrupa'dan Afrika'ya kadar pek çok ülkeden yayımcıların telif ve çeviri görüşmeleriyle devam etti.


 
İstanbul'un bir telif marketi haline getirilmesi amaçlanıyor
İstanbul Fellowship Publishing Programı'nda bir ülkenin yayıncılığının ve edebiyatının merkeze alınarak tematik bir şekilde işleneceği "odak ülke" etkinliğinde 2024'ün odak ülkesi olarak Meksika belirlendi.


 
Bayrampaşa Windsor Hotel’de düzenlenen Gala Yemeği’ne Meksika Büyükelçisi Jose Luis Martinez Y Hernandez’de katılarak Meksikalı yayıncıların yanında oldu. Gecede; Meksika müzikleriyle gerçekleştirilen mini bir konser icra edildi.Programa sponsor olan firma temsilcilerine teşekkür plaketi takdim edildi ve ayrıca Program Organizasyon ekibinden görev alan kişiler sahneye davet edilerek katılımcılara tanıtıldı ve teşekkür edildi.Odak Ülke etkinlikleri dahilinde ayrıca Meksika Yayıncılar Birliği (CANEM) Başkanı Hugo Setzer ve Meksikalı yayıncılar ile birlikte VIP toplantı düzenlendi. Toplantıda; Meksika ile karşılıklı telif alışverişinin arttırılarak sektörün gelişimi ve kültürel iş birliğinin güçlendirilmesi için fikir alışverişinde bulunuldu.


 
Uluslararası İstanbul Yayımcılık Profesyonel Buluşmaları ile dünya yayımcılarının iş birliğinin artırılması, İstanbul'un bir telif marketi haline getirilmesi ve sektörel gelişmelerin yakından takip edilmesi amaçlanıyor.


 
Çok sayıda ulusal ve uluslararası yayıncının bir araya gelmesine olanak sağlayan program, 2021'den itibaren hibrit bir modelde gerçekleştirilerek katılımcılarına hem fiziki hem de çevrim içi ikili görüşme imkanı sunuyor.


 
PROGRAM KAPSAMINDA YAPILAN SEMİNERLERİstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve YAYFED Yönetim Kurulu Başkanı Münir Üstün’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Odak Ülke Meksika Özel Oturum” adlı seminere Elefanta Editorial-Emiliano Becerril Silva ve Penguin Random House Mexico-Ana María Bermúdez konuşmacı olarak katıldı.


 
Epona Yayıncılık Yetkilisi Sedat Demir’in moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Şimdiki Halin Edebiyatı” adlı seminere Al Shamel Publishing and Distribution-Ramazan Baker ve Yazar-Halil İbrahim İzgi konuşmacı olarak katıldı.


 
Erdem Yayın Grubu Genel Yayın Yönetmeni Melike Günyüz’ün moderatörlüğünde gerçekleştirilen “Resimli Kitaplarda Trendler Nasıl Değişiyor” adlı seminere Lebanon Dar Asala-Shreen Kreidieh ve Mexico Fondo de Cultura Económica-Susana Figueroa konuşmacı olarak katıldı.


 
Program kapsamında ayrıca Rami Kütüphanesi Gezisi gerçekleştirilerek kütüphane bünyesinde bulunan nadir eserler tanıtıldı.


 
Tarihi bir mekânda 3 gün boyunca süren etkinlikte, dünyanın her köşesinden gelen yayıncıların birbirleriyle yaptığı ikili görüşmeler sonrası önemli anlaşmalara imzalar atıldı.

 

22.03.2024

DUYURULAR

next prev Tümü