TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

Alımı Yapılacak Kitaplarda Aranan Özellikler

ALIMI YAPILACAK E-KİTAPLARDA ARANAN ÖZELLİKLER;

Başvuruda bulunulan kitaplar Epub3 formatında üretilmiş olmalıdır. Kitap içindeki metin-görsel malzeme dengesine göre Epub 3 aşağıdaki iki formattan birinde üretilmiş olabilir.

1) Metin Akıcılığı olan (Reflowable),  sayfa döndürmeyi sağlayan, (Yatay ve düşey konumda görüntüleyebilme), font Değişimi ve font boyutlandırma özelliği olan, yer imi (Bookmarking) ve metin vurgulama, özelliğine sahip, içerikte arama yapılabilen (kelime veya cümle), görme engelli erişimine imkân sağlayan, metadata desteği, CSS desteği ve XML desteği olan, resim desteği olan, (PNG, JPEG, GIF formatlarını ilave olarak SVG formatını da destekleyen epub 3.0 formatı.

Bu formatta yapılan e-kitapta içindekiler ve dipnotlar çalışır olmalı ve dipnotlar ve son notlar birbirine bağlı olmalıdır. İçindekiler bölmündeki başlıkları tıklanması yoluyla ilgili bölüme doğrudan gidilmesini sağlamak üzere kitap içindeki tüm başlıklar stilize edilmeli ve içindekiler bölümüyle bağlantılanmalıdır.

E-kitap da yer alan fotoğraflar 300 dpi olarak açılmalı ve fotoğraf alt yazıları okunabilir olmalıdır.

2) Fixed layout (Görsel ağırlıklı kitaplar için – örn. Çocuk kitapları -, sayfaların birebir tasarımını koruyan, sayfa sayısı sabit olan metin akıcılığı olamayan):

Yine InDesign programı marifetiyle elde edilebilecek olan bu formatta sadece epub 3 versiyonunun reflowable özelliği olmayacaktır. 1. maddede sayılan diğer özellikleri taşıyacaktır.

ALIMI YAPILACAK SESLİ KİTAPLARDA ARANAN ÖZELLİKLER;

  • Sesli kitaplar; akıllı telefonlar, tabletler, akıllı TV’ler, araba eğlence sistemleri, ev eğlence sistemleri, web tarayıcıları ve oyun konsolları gibi bağlı cihazlar aracılığıyla erişilebilir, eserler internet veri aktarımı (streaming) aracılığıyla son kullanıcının cihazı ile dinlenebilir olmalıdır.

  • Sesli kitaplar profesyonel seslendirme ve profesyonel yöntemlerle kaydedilmiş olmalıdır.

Satın alma ve fiyatlandırmada uygulanacak yöntem;

  • Başvuruda belirtilmiş olan e-kitap ve sesli kitap fiyatları temel alınacaktır,

  • Kitabın basılı formatta yayınlanma tarihi, yayının basılı formatının baskı sayısı ve bandrol adedi,  E-kitabı aynı anda okuyabilecek azami kişi sayısı (kullanım hakkı) göz önünde bulundurulacak ve e-yayımlar için bir yıllığına sözleşme imzalanacaktır. Aynı anda 10 ile 20 arasındaki sayıda okurun hizmetine sunulacaktır.

  • Bir e-kitap ya da sesli kitaba ödenecek toplam ücret; aynı anda okuyabilecek azami kişi sayısı, o kitabın yayım yılı ve baskı adedine göre Yayın Seçme Kurulu tarafından belirlenecektir.

DUYURULAR

next prev Tümü