TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

ISBN/ISSN ve EYDES Hakkında Bilgilendirme

Kültür ve Turizm Bakanlığı görev alanı içerisinde yer alan yayın standartları ve yayın derleme işlemleri Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülmektedir.
Tüm monograf yayınlar; kitap, e-kitap, görsel materyal vb. eserler için ISBN; süreli yayınlar için ISSN kullanımı oldukça yaygın hale gelmiş olup, ülkemizde bu hizmetler yayıncılara ücretsiz olarak sunulmaktadır.
 
Söz konusu hizmetlerin sunulduğu programda yenilemeye gidilmiş ve bir devlet politikası olarak program e-devlet girişi ile kullanıma açılmıştır. Aynı programda, “Çoğaltılmış Fikir ve Sanat Eserlerini Derleme Kanunu” gereği derlenen eserler kayıt altına alınarak hem kamu personeli hem de yayımcısı tarafından izlenebilmektedir.

Yine Bakanlığın görev alanı içerisinde elektronik yayımların derlenmesi işlemleri de Milli Kütüphane’de yürütülmekte olup, Elektronik Yayın Derleme Sistemi (EYDES) yazılımı tamamlanarak uygulamaya geçilmiştir.
 
Bu kapsamda verilen hizmetler ve yürütülen çalışmalar hakkında 20 Şubat Çarşamba Günü, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi (İSAM) Konferans Salonunda bir toplantı düzenlendi.
 
Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu'nun başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda yayıncılar bilgilendirilerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

DUYURULAR

next prev Tümü