TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

İstanbul Yayın Dünyasını Karşılamaya Hazırlanıyor

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYM) tarafından bu yıl sekizincisi düzenlenen Uluslararası İstanbul Publishing Fellowship Programı, yayın dünyasını İstanbul’da ağırlayacak.
 
Bölgede gerçekleştirilen en büyük telif satış programı olma özelliğine sahip olan İstanbul Publishing Fellowship Programı'nın hazırlık çalışmaları devam ederken, ülkemizde yaşanılan büyük depremler sonrası zorunlu olarak Mart ayından Haziran ayına ertelenme kararı alınmıştı.
 
Uzak Asya’dan Latin Amerika’ya, Kuzey Avrupa’dan Afrika’ya kadar dünyanın dört bir köşesinden ilgi gösterilen program, 6-8 Haziran 2023 tarihinde Avrupa’nın en büyük kütüphane kompleksi olarak öne çıkan İstanbul Rami Kütüphanesi’nde gerçekleştirilecek.


 
İstanbul’u yayımcılık dünyasında bir marka haline getirip dünyanın önemli telif pazarlarından birisi yapmayı hedefleyen İstanbul Publishing Fellowship programına bu yıl 66 ülkeden 410 yayımcı katılacak. Dünya yayımcılık sektörü için çeşitliliği artıracak büyük bir fırsat olan İstanbul Publishing Fellowship Programı, katılımcılara hem fiziki hem de online görüşme imkanı sunarak daha çok yayıncının katılımına olanak sağlamaktadır. Yayın dünyasını İstanbul’da karşılamaya hazırlanan Programa, 37 ülkeden 214 yayımcı fiziki, 55 ülkeden 196 yayımcı da online olarak katılım sağlayacak.


 
İstanbul Valiliğinin himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, İstanbul Ticaret Odası, DEKMEB, Basın Yayın Birliği Derneği ve Albayrak Holding'in destekleri ile düzenlenen 8. Uluslararası İstanbul Publishing Fellowship Programı kapsamında her yıl bir ülke odak ülke (focus country) olarak belirleniyor. 2023 yılının Odak ülkesi Özbekistan, bu yıl en çok yayıncının katılım sağlayacağı ülke olacak.
 
Bu çerçevede; bir ülkenin yayıncılığının ve edebiyatının merkeze alınarak tematik bir şekilde işleneceği Odak Ülke etkinliği kapsamında 2023 Odak Ülkesi Özbekistan'la ilgili özel oturumlar düzenlenecek ayrıca müzik gösterimi ve halk dansları etkinlikleri yapılacak.  Programın kapanışında Özbekistan 2024 yılı 9. İstanbul Publishing Fellowship Odak Ülkesi olacak Meksika'ya bayrağı teslim edecek.


 
Anadolu Ajansının Global İletişim Ortağı olduğu Programda ayrıca Türkiye’de Yayıncılığın Yeni Tema ve Eğilimleri, Dünya Yayıncılık Pazarında Yeni Gündemler, Latin Amerika Edebiyatı Dünya Kanalına Nasıl Dahil Oldu?, Zor Zamanlarda Yayıncılık- Mülteci Yayıncı Olmak konularında önemli isimler konuşma yapacaklar. Gazeteci, yazar ve akademisyenlerin oturum moderatörlüğünü yürüttüğü etkinliklerden birisinde de Modern Dönem Özbek Edebiyatı da ayrı bir başlık altında değerlenecek.
 
Türkiye'nin önde gelen telif hakları ajanslarından Introtema Telif Hakları ve Tercüme Ajansı'nın organizasyonunda düzenlenen etkinlikte 2500'ü aşkın birebir görüşme yapılması hedefleniyor.

Sabire Önerbay
 

4.06.2023

DUYURULAR

next prev Tümü