TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Basın Bildirisi

Yayımcı meslektaşımız Destek Yayınları sahibi Yelda Cumalıoğlu Hacıosman Metrosu çıkışında hak sahibi olduğu eserin korsan satıldığını görmüştür. Bunun üzerine korsancıyı uyarmış, korsancılar da kendisine hakaret etmiş ve bıçak göstererek tehdit etmişlerdir. Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği olarak bu olayı esefle kınıyoruz.  Meslektaşımız Yelda Cumalıoğlu’na ve Destek Yayınları ailesine geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz.
 
Bir esere tutmaması olasılığı da dâhil birçok riski göze alarak yatırım yapan yayımcı; yazara telif ödemekte, o eserin, mizanpajı ve editoryal incelemesi, reklam ve pazarlaması için de emek ve kaynak harcamakta ve devlete karşı başta vergi olmak üzere yükümlülüklerini yerine getirmekte buna rağmen hak sahibi olduğu eserin başkaları tarafından çalınarak haksız kazanç elde edilmesine ses çıkardığında ise saldırıya maruz kalmaktadır. Bulunduğumuz vahim durumun sadece bir örneğidir.
           
Yasal olarak çoğaltılmış orijinal ve bandrollü nüshaların bile Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu m.81/7 f. kapsamında yol, meydan, pazar, kaldırım, iskele, köprü ve benzeri yerlerde satışı yasaktır. Bu yasağa aykırı hareket edenlerin cezalandırılacağı hükmü yasada açıktır. Buna rağmen iskelelerdeki, üst geçitlerdeki, metrobüs ve metro duraklarındaki kitap tezgahlarında korsan satışının yapılıyor olması Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği olarak bizleri kaygılandırmaktadır.
 
Suç işleyen insanların cesaretleri, had bilmezlikleri ve edepsizlikleri sonucunda hakları ihlal edilen bir yayıncımızın yaşadığı mağduriyeti kamunun vicdanına, idarenin ise önlem alması için dikkatlerine sunuyoruz.
 
Artık korsana dur diyelim, geç olmadan.
 
Basında Yer Alan Haber Linkleri: 
http://www.haberturk.com/kultur-sanat/haber/1100634-turkiye-basim-yayin-meslek-birliginden-korsan-kitap-aciklamasi
http://starhaber.tv/tbym-den-korsan-kitap-aciklamasi/6403/
http://www.ntv.com.tr/sanat/tbymden-korsan-kitap-aciklamasi,AAusWR7nR0OfxUen24vtpw
http://www.gazetemistanbul.com/yasam/korsana-hayir-h8225.html


 
 

DUYURULAR

next prev Tümü