TR EN

BİZİ TAKİP EDİN :

Yayıncılar Geleneksel İftarda Bir Araya Geldi

Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ile Basın Yayın Birliği'nin düzenlemiş oldukları geleneksel iftar programı Cemile Sultan Korusu Kış Bahçesi’nde gerçekleştirildi.


 
Ramazan ayının manevi havasını hep birlikte solumak, birlik ve beraberlik duygularını pekiştirmek adına düzenlenen iftar programında, yayınevi temsilcileri ile sohbet etme imkanı bulurken gönül birlikteliğimizi güçlendirmenin mutluluğunu yaşadık.


 
Yayıncıların, yazarların ve gazetecilerin bir arada olduğu iftar programına; Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Taner Beyoğlu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Murat Altınöz, Türkiye Diyanet Vakfı Fuar Sorumlusu Murat Aydemir, İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, İTO Yönetim Kurulu Üyesi & YAYFED Başkanı Münür Üstün, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mehmet Burhan Genç, Basın Yayın Birliği Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, DEKMEB Başkanı Mustafa Altundal, YAYBİR Başkanı Mustafa Aksoy’un yanı sıra sektör temsilcileri de katıldı.

 

Marmara İlahiyat Camii İmam Hatibi Hasan Lütfi Ramazanoğlu’nun Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan iftar programının sunumunu BYB Koordinatörü Yavuz Selim Taştekne yaptı.


 
Yayıncılık sektörüne güç veren tüm paydaşlarla iki yıllık aradan sonra tekrar bir arada olmanın verdiği mutluğu dile getirerek sunumuna başlayan Koordinatör Yavuz Selim Taştekne, “Yeni krizler kapımızı çalacak olsa da "Çağları aşan söze" sahip bir tecrübenin takipçileri olarak henüz tüm sözlerimizi söylemedik. Daha söyleyecek çok sözümüz var” dedi. 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekiplerinin de katıldığı iftar programının açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen TBYM Başkanı Mehmet Burhan Genç, katılan herkese saygı ve sevgilerini sunarak teşekkür etti.Konuşmasında iki yıldır özellikle yayıncıların yaşadığı zorluklara değinen Başkan Mehmet Burhan Genç, “Bir arada, birlik içinde olma zamanı. İnşallah bu tür toplantılar bunlara vesile olur. Ramazan ayının, bu sıkıntıların azalmasına, geçmesine, bitmesine vesile olur” dedi.


 
Daha sonra kürsüye davet edilen DEKMEB Başkanı Mustafa Altundal da dünya yayıncılığın yaşadığı sorunlara değinerek şunları söyledi:“Kağıt fiyatlarının beş katı, matbaa fiyatlarının yüzde yüz arttığı bir dönemde yayıncılık yapmak çok zor gerçekten. Tabii sadece Türkiye’de değil dünya genelinde yaşanılıyor bu kriz. İnşallah hep beraber bu krizi aşacağız. Bizleri sizlerle bir araya getiren Meslek Birliği arkadaşlarımıza teşekkür ederim.


 
Yapmış olduğu açılış konuşmasında katılımcılara teşekkürlerini sunarak sözlerine başlayan BYB Başkanı Mustafa Karagüllüoğlu ise birlik ve beraberlik mesajı vererek “daha iyi bir Türkiye, daha güzel bir dünya için hep beraberiz” dedi.


 
İstanbul gibi dünyanın sayılı bir kültür sanat şehrinin kültür müdürü olarak değerli yayıncıları, sevgiyle, saygıyla ve minnetle selamlayarak konuşmasına başlayan İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul için yayıncılık faaliyetlerinin önemine değinerek şunları söyledi:


 
“Ülkemiz yayıncıları, yaptıkları yayıncılık faaliyetleri ile hem şehrimizin hem ülkemizin hem inancımızın hem medeniyetimizin kültür tasavvurunu ve değerlerini gerek ülkemize gerekse dünyaya yayma konusunda son yıllarda dünyanın en gelişmiş örneğini sergiliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak bütün desteğimizle, gücümüzle yanınızdayız. Allah emeğinizi zayi etmesin, gayretlerinizi bereketli kılsın.


 
Ramazan ayının bereket, mağfiret ve dayanışma ayı olduğuna dikkat çekerek sözlerine başlayan İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, pandemi, covid, sosyal mesafe derken salgın yüzünden iki yıldır iftar programlarının yapılmadığını ve bu sofraların özlendiğini dile getirdi.

 

İstanbul Ticaret Odası olarak yayıncılarla birlikte çalıştıklarını ifade ederek sözlerine devam eden Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, “hem Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği’ne hem de Basın Yayın Birliği Derneği’ne bu davetleri için çok teşekkür ediyorum. İTO olarak güzel bir dayanışma içerisinde hem meslek birliklerimizle hem de Bakanlıklarımızla koordineli ve iş birliği içerisinde güzel çalışmalara imza atıyoruz. En son Londra Kitap Fuarı'nda yayıncılarımızla beraberdik. Orada da bir dayanışma örneği gösterdik” dedi.İftar Programı Marmara İlahiyat Camii İmam Hatibi Hasan Lütfi Ramazanoğlu’nun okuduğu yemek duasının ardından sona erdi.

 

13.04.2022

DUYURULAR

next prev Tümü