Dijital Yayıncılık Toplantısı Yapıldı

Dijital dinî yayıncılık faaliyetlerinin günümüzdeki koşullarını tespit etmek ve çalışmalar yapmak üzere “Dijital Dinî Yayıncılık” temasıyla bugün yapılan “Türkiye’de Dini Yayıncılık Ortak Akıl Toplantısı”nın birinci gününde “Dünyada ve Türkiye’de Dijital Yayıncılık” ve “Dijital Yayınların Üretim Süreci ve Halka Sunumu” başlıklı konular ele alındı.  
İstanbul Grand Cevahir Hotel'de Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği ve Basın Yayın Birliği’nin Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı ile ortaklaşa düzenlediği programın açılış konuşmalarını ise Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Hamdi Turşucu, Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Alpaslan Durmuş ve Basın Yayın Birliği Başkanı Münir Üstün yaptı.


 
Açılış konuşmalarının ardından Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman’ın başkanlığında başlayan programın I. Oturumunda; İdefix Direktörü Bora Ekmekçi “Dijital Yayıncılığa Genel Bakış” ve Araştırmacı Işık Önder de “Dünyada ve Türkiye’de e-Kitap’ hakkında katılımcıları bilgilendirdi.


 
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Burhan Genç’in başkanlığında başlayan II. Oturumda ise; Marmara Ünv. Öğr. Görevlisi Bilal Eren “Dijital Dinî Yayıncılık Uygulamaları ve İçerik Yönetimi” ve Babil.com Yönetici Direktörü Mehmed Ali Çalışkan da “Dijital Yayıncılıkta Standardlaşma” konuları hakkında bilgi verdiler.

 
29 Mayıs Cuma günü devam eden programın ikinci gününde ise; “Dijital Yayıncılığın Hukuki Boyutu” masaya yatırıldı.


 
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Alpaslan Durmuş’un başkanlığında gerçekleştirilen III. Oturumda; Bilgi Ünv. Öğr. Görevlisi Av. Dr. Cahit Suluk “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Uygulamadaki Sorunlar” ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Genel Sekreteri Av. Melahat Boran da “Taraflararası Yaşanan Hukuki Problemler (Telif Hakları ve Sözleşmeler)” hakkında, mevzuat ve uygulamalar ışığında güncel bilgiler verdi. Oturumun sonunda ise; Dini Yayınlar Genel Müdürü Dr. Yüksel Salman, Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Alpaslan Durmuş ve Basın Yayın Birliği Genel Sekreteri Mustafa Karagüllüoğlu katılımcılarla birlikte “Dijital Yayıncılıkta Denetim ve Kontrol Mekanizmaları” ile “Yazar-Yayıncı İlişkilerinde Yaşanan Belirsizlikler”i değerlendirdiler.

 

  

28.05.2015
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü