Korsanlar bunu da yapmış!

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Stratejik Derinlik isimli kitabını kopyalayarak satan kitap korsanlarının, Erdoğan Operasyonu isimli kitabı da 2008 yılından bu yana basarak sattıkları, internet üzerinden de kullanıma açtıkları belirlendi.
 
Korsan Kitap İhbar Hattı'na gelen bir ihbarı değerlendiren Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği, Gazeteci – Yazar Emine Dolmacı’nın kaleme aldığı Erdoğan Operasyonu isimli kitapla ilgili operasyon düzenlendi.
 
Dijital Kopyaları Kaldırıldı
 
Dijital korsanlık yapan internet sitelerine yönelik operasyonda kitabın dijital kopyalarının yayından kaldırılması sağlandı. Üç günlük uyarı süresi dolduğu halde kitabı internet ortamından çekmeyen bir site hakkında cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunuldu.
 
Satıcılara yönelik operasyonda ise ilginç bilgilere ulaşıldı. İlk bakışta hiçbir eksiği görülmeyen kitabın bandrollerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün Bandrol Veritabanı Sorgulama Programı’na bağlanılarak yapılan sorgulamasında korsan olduğu anlaşıldı.


 
Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Muharrem Kaşıtoğlu, derinleştirilerek sürdürülen operasyonla ilgili şu bilgileri verdi:
 
Atatürk’ün Yazarı Olduğu Nutuk’un Bandrolü Korsanda
 
“Daha çok sahaflardan elde edilen kitapların bandrol kontrollerinde; Timaş Yayınları’nın bandrolünü taşıması gereken kitaba Mustafa Kemal Atatürk’ün yazarı olduğu Nutuk’un bandrollerinin yapıştırıldığını tespit ettik. Nutuk için alınan bandrollerin nasıl olup da korsanın eline geçtiğini ve ne kadarının Erdoğan Operasyonu kitabına yapıştırıldığını araştırıyoruz.
 
Erdoğan Kitabına Aziz Nesin Bandrolü
 
Yine sahaflardan toplanan bir kısım eserlerde, Aziz Nesin’le Son Röportaj isimli kitabın bandrolü çıktı. Aziz Nesin kitabı için alınan bandrollerin korsana nasıl ulaştığını bulmak için soruşturma başlattık.


 
Sefiller’in Bandrolü de Korsanda
 
Erdoğan Operasyonu’yla ilgili yaptığımız bir başka çalışmada ise, kitabın korsan baskılarının üzerinde Victor Hugo’nun Sefiller isimli eseri için alınan bandroller çıktı. Telif koruması kalkan Sefiller’in bandrolleri her yayınevi tarafından alınabiliyor. Ancak başka bir kitabın üzerine yapıştırılmış olması suçtur.
 
Korsandan legal yayınevlerine uzanan bandrol trafiğiyle ilgili soruşturmamız titizlikle sürdürülüyor. Ortaya çıkacak sonuçları adli makamlara bildirdikten sonra kamuoyu ile paylaşacağız.
 
Bunlar yasal olarak basılan kitapların üzerinden çıkan yasadışı sonuçlar. Bandrolsüz basılarak satılan kısmıyla ilgili soruşturmamız ise sürüyor.”“AK Parti’yi Değil Erdoğan’ı İstemiyorlar”

 
Korsan baskılarıyla birlikte 100 binden fazla sattığı tahmin edilen Erdoğan Operasyonu kitabında, ünlü MİT’çi Mahir Kaynak ile rahmetli Ömer Lütfü Mete’nin tezlerine yer veriliyor. Kitapta, küresel güçlerin asıl hedefinin parti değil Erdoğan olduğu, Erdoğan giderse Ak Parti’ye razı olacakları anlatılıyor. Bugün de geçerliliğini koruduğu için korsanlar tarafından yoğun ilgi gören kitapta, iç ve dış güçlerin Erdoğan’ı hedef alan operasyonları sıralanıyor.


 
Korsan Kitap Hattı
 
Bu arada, Korsan Kitap Hattı’na ihbarda bulunmak için korsanihbar@tbym.org adresine mail göndermeniz ya da 0212-5140737 – 0530- 5807799 numaralarını aramanız yeterli.
 

13.01.2015
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü