Yayıncılık Sektörü Yeni Yol Haritası Belirliyor

Türkiye’nin yayıncılık sektörü sorunları masaya yatırarak, geleceğe yönelik yol haritasını belirlemek üzere bir araya geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının geçtiğimiz yıl düzenlediği 3. Milli Kültür Şurası’nda toplanması kararlaştırılan “6. Ulusal Yayın Kongresi” yayıncılık sektörünü Afyonkarahisar’da bir araya getiriyor. 

Geçmişten günümüze sektöre yön veren 5 ulusal yayın kongresinin devamı olacak buluşma Bakanlık Müsteşarı Ömer Arısoy’un başkanlığında ve yayıncı, yazar meslek birlikleri temsilcilerinden oluşan ulusal yürütme kurulunun öncülüğüyle düzenlenecek.

250 üye 12 farklı komisyonda sektörün gelecek yıllardaki büyüme ivmesini belirleyecek olan kongreye Türkiye Basım Yayın Meslek Birliğini temsilen Yönetim Kurulu Başkanı Seda Darcan Çiftçi, Başkan Yardımcısı Ertuğrul Alpay, Yönetim Kurulu Üyeleri Tayfur Esen, Mehmet Burhan Genç, Akif Pamuk, Muhammed Hamidullah Ağırakça, Sıtkı Koçak, Osman Okçu ve Hukuk Danışmanı Melahat Boran’ın da katıldığı çalıştay 10-11 Mayıs tarihleri arasında Afyonkarahisar’da gerçekleştiriliyor. 
 
Komisyonların Ön Raporları Tamamlandı
 
Yayıncılık sektörü temsilcilerini, sivil toplum kuruluşlarını, üniversiteleri, kamu kurum ve kuruluşlarını bir araya getirecek kongrenin hazırlık çalışmaları kapsamında, bugüne kadar, 24 komisyon raportörünün gerçekleştirdiği 20 ön hazırlık toplantısında çalışma raporlarını tamamladı.

‘Sektörel Yapı’, ‘Yayın Hukuku ve Fikrî Haklar’, ‘Yayıncılıkta Devletin Rolü ve Kamu Yayıncılığı’, ‘Çocuk ve Gençlik Yayıncılığı’, ‘Ders Kitapları ve Eğitim Yayıncılığı’, ‘Akademik Yayıncılık’, ‘Süreli Yayınlar’, ‘Yayıncılıkta Satış ve Pazarlama’, ‘Yayın Standartları Kütüphaneler ve Derleme’, ‘Yayıncılığın Dünyaya Açılımı’, ‘Çeviri Politikaları’ ile ‘Okuma Kültürü’ ise 6. Ulusal Yayın Kongresi’nin komisyon başlıkları olacak.

09.05.2018
Sizde bu yazı hakkında düşüncelerinizi paylaşın..

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUM YAP
Tüm Yorumlar

TÜM YORUMLAR

( 0 )

DUYURULAR

next prev Tümü